kesinlikle küba'da yaşamak isterdim. corona belasını en iyi yöneten ülke oldu. herhangi bir felaketle sağlıklı başa çıkabilecek ülkeler arasında top birde. can güvenliğimiz var yani.
kanada'da yaşamayı çok istiyorum. mesleğim gereği de istihdam şansım çok yüksek ama gel gör ki bir türlü cesaret edemiyorum. ingilizcem iyi olmasına rağmen acaba tıkanır kalır mıyım diye de düşünmekten bir türlü cv hazırlayıp başvuru yapamadım.
buna cevabım çoğu türk genci gibi, bu ükeden başka bir yer olsun da neresi olduğu farketmez olacaktır tabii ki. ama elime bir seçme fırsatı geçse, para dahil olmak üzere her şeyi halletmiş olsam direkt norveç derdim. yıllardır bana bu ülkeden daha hoş gelen bir yer gerçekten yok. bütün dünyadan uzakta, refah seviyesi yüksek, suç oranı düşük. en önemlisi bi kadın olarak, öldürülme korkum olmaz en azından. :) ama tabii illaki norveç olacak diye bir kaide yok, beni insan yerine koyacak her ülkede yaşarım.
oo birsürü var valla bana kalsa her ülkede 1 yil yaşamak orayı tanimak kültürünü öğrenmek deli gibi gezmek yemek eğlenmek isterim bunlarin başında malezya norvec kanada küba amerika maldivler vs vs bu liste böyle böyle uzaar gider valla çıkamayız işin içinden
bence canada çünkü çalışma fırsatları ve insana verilen değer açısından en popüler ve gerçekten havası da suyu da tam istediğim gibi olan bir ülke. eğer iş bulmak yerine gezmek için bir ülke seçseydim çek cumhuriyeti olurdu. erasmus yaparken gitmiştim ve sanki avrupanın ortasındaymışsın gibiydi avrupadaki her yere ulaşım vardı ve ayrıca insanları çok tatlıydı. gerçekten çok da özledim.
finlandiya da yaşamak isterdim. hayat şartları doğası havası mükemmel üstelik gelecek için çocuklarıma iyi eğitim vaatediyor. minimalist yaşam tarzları da beni benden alıyor bizimki gibi süslü varaklı altın renkli yeni gelin aksesuarlarına maruz kalmıyorsun. refah seviyeleri çok yüksek tek sorun soğuk olmadı onu da bir şekilde hallederiz heralde soba kurarız olmadı