evde yiyecek kalmamıştır, alışveriş yapamayacaksındır, ucuz diye okul yemekhanesine gider orada doyurursun aç karnını.
ben de yemekten örnek vereyim. aileden uzak bir şehirde okuyorsan anne yemeği özlemi.
yalnızca ailesinden ayrı yaşayan öğrencilerin anlayabileceği şeyler; eve giriş-çıkış saatinin olmaması.
kettleda makarna, ütüde mücver yapılabileceğidir. parasız kalınca iki hafta boyunca yalnızca zeytin ekmek de yenilebileceğidir. sınavlar için gerekirse dört beş gün aralıksız sabahlayabileceğindir.
Fukaralık, insan geleceği adına kitap, kaleme mi harcama yapsın yoksa gençliği hayrına kendi zevklerine, eğlencesine mi harcasın. İkisine birden asla gücünüz yetmez. Birinden birini seçmek zorunda kalırsınız.
Her şeyi ketlda yapabileceğine inanmak biz yumurta falan haşlamışdık, makarna yapmıştık insan mecbur kalınca her şeyi yapabiliyor
okul zamanı okula gitmemek için kırk takla atarsın. okuldan nefret ediyormuş gibi olursun. okullar kapandığında ya da bu pandemi döneminde okul aşkın kabarır. tek sıkıntın buymuş gibibir hisse bürünürsün. sanki okul açılsa her şey düzelecek gibi gelir.
paranı düzenli harcamak için çok çabalamaktır. ipin ucu bir kez kaçarsa ay sonuna kadar aç kalırsın.
sınav zamanları savaş çıkar. çalışmadığın onlarca derse günlerce yüklenirsin. gece gündüz demeden çalışırsın. sınav iyi geçmezse hocaya giydirirsin. şöyle zor sordu, o hoca zaten şöyle gibi.
belki de yıllar sonra bakıp güleceğin ya da bunu nasıl yaptım diye hayıflanacağın her şeyi yapmak ve pişman olmamaktır. güzel yıllardır...
her şey kettleda yapılabilse de sütün kettleda ya da elektrikli cezvede kaynatılamayacağı. bunu öğrenmek acı sonuçlanıyor genelde.