arkadaşım bana aralarındaki problemi tam anlamıyla anlatmamıştı bile. her görüştüğümüzde x kişi neden gelmedi keşke o da gelseydi diye sordugumda yalnızca tartıştık işi vardı vs. gibi açıklama yapardı. ama bir gün kızdan bir mesaj aldım. bana demediğini bırakmamıştı ve çok şaşırmıştı. sözde aralarını ben bozmuşum neden arkadaşımla görüştüğümde onun yanına göndermemişim gibi gibi
"o seni yoldan çıkarıyor, o seni etkiliyor, sen böyle değildin o seni değiştirdi" tarzında arkadaşımın sevgilisi tarafından suçlamalara maruz kalmıştım ben de. kendi beceriksizliği, gereksiz kıskançlığı, çirkin karakterinden sevildiğini bile görememesiydi oysa.
hiç alakası yokken günah keçisi ilan edilirsin, ne alakası vardır oysa. iki kişinin beceremediği bir ilişkinin kurbanı arkadaş olur.
ilişkisinde asıl problemi görmezden gelme çabasıdır, gerçekle yüzleşmek yerine kaçak oynamaya çalışmanın ürünü. bir arkadaş ilişkiyi nasıl, ne derece etkileyebilir ki. iki kişilik yaşanıyor bu, arkadaş ortamıyla birlikte değil.
burada yakın arkadaşımın tutumu önemli olacaktır. sevgilinin ağzı torba değil ki büzesin. sorumsuz, üç kağıtçı biriyse tüm hataların bedelini sevgilisinin arkadaşına ödetecektir. arkadaşınızın sizinle görüşmesine de engel olacaktır, aranızı açmaya çalışacaktır. peki bu durumda yakın arkadaş ne yapacak? sevgilisini dinleyecekse gitsindir bir güzel dersini alsındır. ağlaya ağlaya bana gelirse yine de omzumu açarım ama.
genelde yakın arkadaslarim hep sap ama sevgilileri olunca sevgilileriyle hiç muhattab olmamaya bir araya gelmemeye çalışıyorum kavga ediyorlar tartışıyorlar arkadasim bana anlatıyor fikir istiyor hic karışmıyorum çünkü iliskilerini etkileyebilirim istemeden de olsa
gerçekten kendine güvensiz insan profilinden söz ediyoruz abi yapmayın ya 21.yy daha büyük problemleri varken bu tür ufak tefek şeylerin kime ne yararı var diye merak ediyorum.
bende bu format çok vardı, bir de arkadaşının sana bağladığı versiyonu var-dı. yoruyor böyle insanlar ve bir süre sonra hayatından çıkarmanın mantıklı olduğuna karar veriyorsun.
bir arkadaşım bana baktığında ve benimle konuştuğunda doğru kişi ile birlikte olmadığını hissettiğini söylemişti, vicdanı gibiymişim. görüşmeyi kestik tabi ki. böyle insanlarla uğraşamam.
ben bunu yaşadım. çocuğun ilk bakışta ne mal olduğunu anlayıp doğal olarak arkadaşımı uyardım. sonunda haklı çıktım ama suçlu da ben oldum, yani bu hikayede yanan ben oldum.