başınıza gelen güzel gelişmlere sevinemeyen, heyecanını paylaşamayan insan. bunların hiçbirini yapamaz çünkü kendi hayatında bir şeyler yolunda gitmiyodur, senin hayatını kıskanır. başkalarının mutsuzluğundan mutlu olan bir insan profili çıkıverir karşına.
bir anımla bu konuya giriş yapmak istiyorum. 4-5 sene önce kuzenimin üniv.'den bir arkadaşıyla görüşeceğiz. ben kızla yeni tanışacağım kuzenimin de yıllardır görmediği, konuşmadığı bir arkadaşı. bu arada kuzenim memur, arkadaşı da özel sektörde çalışıyor. kendi ağlarını kurup bazı ürünlerin satışlarını yapıyolar, o satışlardan para kazanıyolar gibi. neyse buluştuk, oturduk gayet güzel konuşuyoruz. ama yarım saat sonra biz şaşkın bir şekilde arkadaşı dinlemeye başladık. iş konularına gelince mevzu, -kız da üniv. arkadaşının memur olmasına nasıl içerlendiyse ve kıskandıysa artık- durduk yere yaptığı işi övmeye başladı. ve kuzenim tarafından söylenen hiçbir şey konuyu buraya getirmemişti. arkadaş bayağı kendini doldurup gelmiş görüşmeye meğer. yaptığı işi seviyodur övebilir ama kuzenimin memur olmasına laf getirince ve bunu eziklemeye başlayınca şaşkınlığımız orada başladı asıl. tüm eziklenmelere rağmen sakinliğini koruyan kuzenimi bir kez daha tebrik ediyorum ve sırf arkadaşı olduğu için ağzımı açıp tek kelime etmemeyi becerişime şaşırıyorum yine. alın size uzak durulması gereken insan.
hiçbir şeye ayak uydurmayan insan. arkadaş gruplarında en az böyle bir kişi vardır.

onu yapalım.. yok..
buraya gidelim.. yok..
hep ben ben diyenden uzak duracaksın. böyle alttan alttan, şımarıkça komikliğe vurarak yapanı da vardır. böylelerine bir noktada insanın tepesi atar zaten. ben demeleri, sürekli kendisini öne atmaları, hep onun yaşadıklarının önemli olması vs..
Bencillik,karamsarlık, görmemişlik, hadsizlik,çekememezlik.. Bunların herhangi biri varsa hele hele de bir kaçı varsa arana Çin sevdi ör derim
Sadece işi düştüğünde sizi önemseyen ve lafının arkasında durmayan insanlardan uzak durun.
Uzak durulması gereken insan ,
Kendi menfaati, çıkarı doğrultusunda hareket eden bencil, egoist insan tipi.
Iki yüzlü, bukalemun gibi renk değiştiren insan tipleri.
Vefasız, yapilan iyilikleri unutan, kötü günlerde destek olmayan nankör tipler.
Yalan makinesi gibi durmadan yalan söyleyen size hiç bir şekilde güven vermeyen tipler.
Konuştuğunda seni dinliyormuş gibi görünen, ancak birkaç gün sonra senin sözlerini hatırlamayanlar. Sen konuşurken sözünü sürekli kesenler. Sohbet ettikten sonra, senin moralinin düştüğünü hissettiklerin. Seni aradıklarında ulaşabilen,sen aradığında asla orada olmayanlar ve tabi ki yalancılar.
Seni sürekli kontrol etmeye çabalayan insandan uzak durucaksın. İpleri ellerine verdiğin an zaten sen kendin değilsindir artık