hep erteledim hep erteledim ve o şansım bitti artık. çünkü son sınıftayım :( benim için tarihin akışı degişebilirdi ama okulumu uzatıp work and travel olabilir sanki

yapmayı düşünürdüm ama üst sınıflardan yapan arkadaşlarım döndüğünde alttan ders almak zorunda kalınca vazgeçmiştim
Erasmus yurtdışında misafir öğrenci olarak yarım dönem okuma fırsatı yakalamaktır. Üniversitede belli not ortalaması olan ve yabancı dili olan öğrencilerin gidebildiği bir eğitim türüdür. Böyle bir fırsatı değerlendirebilen kişilere her zaman özenmişimdir. Çok büyük bir şanstır. Hem yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. hem farklı kültürlere tanıklık edebilirsiniz. Mezun olduktan sonra iş hayatınız için size çok büyük katkı sağlar.
Sirf farklı ülke göreceğim diye çok istedim ama nasip olmadı. Erasmus yapanlara öyle gipte ile baktim ki anlatamam bazen youtube açıp Erasmus günlerini çekenleri izlediğim dahi olmuştur.
henüz irregular 1.sınıf öğrencisi olduğum için nereye gideceğim nasıl konaklayacağım hangi okulu istediğim bile kafamda hazır ama bunların gerçekleşmesi için tek gereken şey euronun düşmesi :')
Her Üniversiteye geçen öğrencinin ilk duyduğunda çok heycanlandıpı ama sonradan sonraya imkansızlığını anladığı koca bir hayal sjjsjs
Çoğunluğun çok özendiği ama iyi okullara gittiyseniz yapmanız için aşırı bir çaba sarf etmeniz gereken bir programdır. Bende dil de var ama gitmeyi hayal bile edemem bölümde ne ortalamalı insanlar var. Zaten bizim bölüm de 1-2 kişi falan gönderiyor. Ama giden arkadaşlarıma gerçekten yararlı oldu. İnsan farkı kültürler görünce değişiyor, daha bir kendini buluyor. Hem çok eğlenceli oluyormuş oradaki partiler, clublar falan. Erasmus olmadı inşallah tatile bile olsa gider bir görürüz.
avrupa birliğine dahil olan ülkelerin öncülüğünde başlatılan ve avrupalı kimliği yaratmak, bilgi toplumu inşa etmek gibi temel hedefleri olan eğitim programı. aslında erasmus sokrates programının bir alt başlığıdır. erasmusun ayıredici yönü "higher education" yani üniversite ve sonrası eğitime yönelik olmasıdır. bu eğitim programına üniversiteler, rektörlükler bazında kendi çabalarıyla katılabilmektedirler. şansı olan ve hakeden öğrenciler hocalarının desteğiyle bu programdan haberdar edilirler. bu yıl bir bilgilendirme ile bende sınavına girdim hatta epey yüksek bir puanda aldım. fakat bu konu da çok ama çok dertliyim.her şey j-hoş kazandım ama korona sebebi ile sözlü mülakat yapılamıyor ve bizim erasmus askıda kalıyor. yani bizim erasmus bir başka bahara kaldı.
Merakla sonucunu beklediğim tarih 26 mart sabahı açıklanıyor, umarım bu hayal suya düşmez. O kadar çok istiyorum ki , bı o kadar da korkuyorum tabi oraya gidince naparim diye 🤷🏻‍♀️
Hayırlısı artıkk✨
O kadar çok istemiştim ki erasmus yapmayı fakat yabancı dil bölümü okuduğum için ve sınıfım çoğunluğu yurt dışında doğup büyüyen türklerden oluştuğu için ( sanki asla avrupada eğitim görmemiş gibi bir de bunlar giriyordu sınava haliyle de çatır çatır tam puan yapıp öne geçiyorlardı) bir türlü 15 kişilik kotanın içerisinde yer alamadım.