birinci sınıfın dersleri kolaydır, ekin ekebildiğiniz kadar. gezmeye daha çok vakit ayrılabilir. yoklama alıyorum diyen hocalara itibar edilmemelidir. devamsızlıktan bırakacak değil ya.

hemen herkesle dost oluyorsunuz, sonra saçmasapan şeyler yaşanıyor arkadaşlar. o dostlukların altından ne köprüler yıkılıyor. biraz yavaş, bir iki arkadaş seçin kendinize o samimiyeti kurabileceğinize inandığınız. herkesle konuşun ama herkesle hemen canımdı, arkadaşımdı olmayın. kimler kimler gerçek yüzünü gösterecek daha.
fazla kasmayın rahat olun ama tavsiyem çok plansız da olmayın. üniversitenin olanaklarını size verebileceklerini iyice araştırın kurcalayın. yine tavsiyem olabildiğince bireysel gelişiminize hayatınıza isteklerinize odaklanın ne de olsa günün sonunda her koyun...
Ev partilerine gitmeyin, erkeklerden uzak durun özellikle yaşı sizden büyüklerden ve gözlerinizin ikisini birden sadece kendi evinizde güvendeyken kapatın.
bence yapılmaması gereken en kritik şey sevgili olmalı hem önünüzde alışmanız gereken bir sistem ve düzen var hemde sevgilinizin derdi tasası mı olsun manyaklık bu eğlenin gezin tozun partileyin ama sevgili yapmayın :DDD
Üniversitenin birinci yılında kurulan arkadaşlıklar bitmeye mahkumdur. Bunu sözü 2. yılımda duydum ve inanmadım hehehe biz X ile hala arkadaşız kii dedim. Sonra X in beni yurt memuruna şikayet etmesiyle arkadaşlığımız bitmiş. Keşke memurdan önce benimle konuşsaydın X balım. Yazık oldu sana da.
birinci sınıf saçmalama senesidir, dersler de diğer yıllara oranla çok daha kolay olduğundan.. ilk haftalarda hemencecik en iyi dostunuzu bulduğunuzu zannedersiniz ama o hemen hemen hiçbir zaman öyle olmaz. o arkadaşlık genelde ilk darbeniz ya da ilk gözden çıkartacağınız arkadaşlık olur genelde.

gittiğiniz kenti tanımak için harikadır ilk sene, katılabildiğiniz kadar etkinlik, gezi vb. mutlaka katılın. okul kulüpleri gibi etkinliklere de daha fazla zaman ayırma şansınız olacaktır.

ve, kendinizden başka hiç kimseye güvenmeyin.
Bence dersler salınmamalıdır, çünkü sonradan toplaması zor oluyor. En baştan kolayken yüksek ortalamalara ulaşıp o ortalamayı korumaya çalışmak en mantıklısı. Ben yapamadım bunu şimdi son senem toparlayacağım diye uğraşıyorum.
Sınıfımızda çok ilginç bir arkadaş var. Ben bilmem başkası ne düşünür ama 120 kişilik sınıf grubuna insan kendi fotoğrafını atmaz. Şu an içeriğinden bahsetmeyeceğim ( ki içeriği olayı daha da absürtleştiriyor ). Kendinizi sergileyip, göstermeye çalışacaksanız bunu basit olmadan da yapabilirsiniz. Size tavsiyem hem kızlar hem erkekler, ağırlığınızı koruyup basit davranmazsanız, her etkinliğe özellikle atlayıp kendinizi ortaya sermezseniz daha dikkat çekici ve en azından daha saygıdeğer bireyler olursunuz. Kendinizi beğendirmek için yırtınmayın. Bir tek üniversitede değil hayatın geri kalanında da. Bunu kendimden daha güzel bulduğum bi arkadaşımla da yaşadım. İkimize sergilenen davranışlar arasındaki farklılığı herhangi birinin fark etmemesi imkansız. Böyle arkadaşınız olan insanlar varsa da en yakın zamanda arkadaşlığınızı kesin. Sizin değerinizi de düşürmesini istemesiniz ( bizzat deneyimledim bunu ve sonrasında şükrettim, daha erken davransaymışım diyorum bazen )