sözlük kuralları

aşağıda listelenen maddeler her yazarın uyması gereken kurallardır. bu bahsedilen kurallara uyulmaması ve ısrarla bu kural hatalarının tekrar etmesi halinde, söz konusu entry’ler sözlükten kaldırılabilir, başlıklar silinebilir ve hatta kullanıcının hesabı kalıcı olarak banlanabilir.

 

kızlar sözlük’te yazılan entry’ler tamamen özgün olmalıdır.

 

yazılan entry’lerde hukuka aykırı olabilecek içerikler bulunmamalıdır.

 

entry’lerde, bir cümle birden fazla kez tekrarlanmamalıdır ve tek kelime ile anlatılabilecekken kelime kalabalığı ile ücret şişirme yapılmamalıdır.

 

entry veya konu başlığı oluştururken noktalama işaretlerine ve yazım kurallarına özen gösterilmelidir.

 

entry’ler yazarken noktalama işareti kullanmadan art arda anlam bütünlüğü olmayan cümleler veya maddelemeler yazılmamalıdır. 

 

yeni konu başlığı oluştururken öncelikle bu konu başlığının daha önce sözlük içerisinde açılıp açılmadığı kontrol edilmelidir. eğer benzer bir başlık varsa bu konu başlığının sonuna değişik ekler getirilerek yeniden açılmamalıdır. benzer bir konu başlığına rastlanmadıysa yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ederek, “sizce, bizce” gibi kişisel ifadeler yerine konuyu anlaşılır ve açıklayıcı şekilde anlatacak genel ifadeler ile yeni konu başlığı oluşturulabilir. 

 

yeni konu  başlığı açarken bakın, koşun, buraya gibi çağrı içerikli kelimeler kullanılmamalıdır, başlık içeriği sadece konuyu açıklar nitelikte olmalıdır.

 

ayrıca açılan yeni konu başlıklarında emoji kullanılmamalıdır ve başlıklar soru formatında olmamalıdır. örneğin; “yemeyi en çok sevdiğiniz yemek nedir?” gibi bir başlık yanlış yazılmıştır. bu başlığın doğru yazılışı; “en sevdiğiniz yemekler” şeklinde olmalıdır.

 

sözlük içerisinde yazılan bir entry, başka bir konu başlığı altına tekrar yazılmamalıdır, başkasının yazdığı entry’ler de birebir kopyalanmamalı veya değiştirerek kullanılmamalıdır.

 

sözlük içerisinde daha önce açılmış olan konu başlıklarının isimleri, küçük değişikliklerle veya sonuna farklı ekler yazarak yeni başlık şeklinde açılmamalıdır. başlık açmadan önce, bu başlığın daha önce açılıp açılmadığı arama bölümünden kontrol edilmelidir.

 

konu başlığı açarken tüm kategoriler veya alakasız kategoriler seçilmemelidir. o konuya ilişkin en doğru kategoriler seçilmelidir. eğer bir kategoriye tam olarak uymayan bir başlık ise “genel” kategorisi veya ilgili ise “yaşam” kategorisi seçilmelidir.

 

açılan konu başlıkları konu içeriğini anlatmalı ve sözlük dilinde olmalıdır. imla kurallarına ve noktalama kurallarına uymalıdır. türkçe karakterler kullanılmalıdır. iğdır yerine igdir yazılmamalıdır, bu hatalı yazılarınızın, ödeme talebinizden sonra düzeltilmeleri istenebilir, haber verilmeden silinebilir veya çok fazla olması durumunda üyeliğiniz kapatılabilir.  

 

para konuları ile ilgili; sözlükteki bakiyeniz ile ilgili başlıklar açmak ve bu açılan başlıklara yazmak yasaktır. okuyucular gerçekten sizin hesabınızdaki bakiyeyi merak etmiyor ve bu sözlüğün amacı insanların bilgilenmesidir. para kazanma olayınız sözlüğün bilgilendirme amacı değil, o sizin yazdığınız yazıların ufak bir mükafatıdır ve sadece sizi ilgilendirir.

 

sözlük kurallarında ve sık sorulan sorular bölümü gibi bilgilendirici yerlerde yazan yazıları okumadan başlık açarak sözlükle ilgili sorular sormak yasaktır!

örn: başlık açmak para kazandırıyor mu, nasıl unvan yükseliriz, daha hızlı para kazanmak nasıl olur vb..

 

aynı başlık altına tek bir entry ile 1.000 karakter yazabilir veya bir çok kısa entry’ler ile toplamda 1.000 karakter yazabilirsiniz. 1.000 karakter yetmedi diye aynı başlık altına bir başka entry’ler yazarak devam ettirmemelisiniz.

 

kızlar sözlük’te açılan hiçbir konu başlığı veya entry; şiir, deneme, mektup, roman, hikaye, anı gibi hiçbir edebi eseri, bu eserlerin bir kesitini veya özetini içermemelidir.

 

yazılan entry, bir dizi, film, kitap vb. ya da bunların bir bölümünün özetini içermemelidir. 

 

kızlar sözlük’te yazılan entry’ler, direkt olarak kopyalanmış yemek tarifi, şarkı sözü veya bir cümleden fazla uzun alıntılardan oluşmamalıdır.

 

yazılan entry’lerde; dizi-film adları, sanatçı adları, yemek adları, ülke-şehir adları vb. gibi adlar, yanlarına hiçbir özgün yorum içermeden alt alta sıralanmamalıdır.

 

başka bir kişiye ait makale, açıklama, haber, rapor, köşe yazısı, tez çalışması veya akademik belgede yer alan bilgiler hiçbir entry’de yer almamalıdır.

 

bakiye doldurma amacı ile sana ait olsalar bile günlük yazısı, şiir, deneme, makale, hikaye, şarkı sözü gibi içerikler hiçbir entry’de yer almamalıdır.

 

yazılan entry ya da konu başlığı, başka bir internet sitesinden kopyalanmış bilgiler içermemelidir.

 

ayrıca fal, astroloji yorumu, doğum haritası, gelecek tahmini vb. gibi başka internet sitelerinden kopyalanabilecek nitelikte entry’ler oluşturulmamalıdır, bu tür başlıklara kullanıcılara özel mesaj atarak yanıt verilebilir.

 

doktor, avukat, psikolojik danışman vb. gibi ispatlanamayacak iddialarla diğer sözlük yazarlarını yanlış yönlendirebilecek yeni konu başlıkları açılmamalıdır.

 

başka bir internet sitesi için yazılmış olan metin, şiir, hikaye, deneme, makale, şarkı sözü, tarif vb. yazılar yazarlara ait olsalar bile kızlar sözlük içerisinde kullanılmamalıdır. telif hakkının yazara ait olduğunu gösteren bir belge varsa eğer, info [at] kizlarsozluk.com adresine, yazılarınızı bu belge ile birlikte gönderip yayınlanması talep edilebilir.

 

kızlar sözlük’te, işleyişe zarar verdiği düşünülerek kaldırılan bir entry, düzeltilmeden tekrar paylaşılmamalıdır.

 

sözlük içerisinde başka bir uygulama, marka, internet sitesi vb. hakkında reklam amaçlı konu başlığı ve entry oluşturulmamalıdır. başlıklar ve entry’ler içerisinde reklam olacak şekilde marka isimleri de vurgulanmamalıdır.

 

kızlar sözlük’te oluşturulan konu başlıklarında, entry’lerde veya mesaj yolu ile; ayrıştırıcı dil, nefret söylemi, bir kişiyi veya grubu ötekileştirme, belli bir kesime saldırı, hakaret veya aşağılayıcı ifadeler kesinlikle kullanılmamalıdır.