karantina ve corona vesilesiyle özlediğim müzik. bu günler bitse de sokak müzisyenlerine denk gelsek yine.
çok seviyorum sokakta sanatını icra eden sanatçıları.. her gördüğümde mutlaka dinlerim.. huzur dolduruyor insana gerçekten.. :)
#0 merhabalar burda i̇stanbul da olan gibi[ sokak müziği yok ama çok merak ediyorum. müzik dinlemeyi çok seviyoru, senin tarzın ne nasıl ne tür müzik dinlemek den hoşlanıyorsun. ben her türlü müziği dinliyorum çok beğeniyorum /entry]
özellikle eskişehir sokaklarında sıklıkla görebileğiniz müzik türüdür. eline enstrüman alan yediden yetmişe herkesi görebilirsiniz. sokaktan geçerken onlara eşlik eden ve dans eden insanlarla daha eğlenceli bir hale dönüşür.
genlde metro gibi yerlerde söylenen şarkıları falan çok seviyorum. bazen ineceğim yerde inmek bile istemiyorum.
neden bilmiyorum ama sokak müzisyenlerini görünce içim bir neşeyle doluyor. durup izliyorum, eşlik ediyorum, fotoğraflarını çekiyorum. light in babylon gibi sonradan ünlüler de olabiliyor içlerinde. hatta ne yazık ki sokakta yaptıkları müziğe şahit olamadığım light in babylon şehrimde konser vermişti ve o konserlerinde bulunmuştum. inanılmaz bir atmosferdi. kadıköy ve taksim sokaklarında sık sık rastlamak mümkündür. bir kez de gezgin bir gruba denk gelmiştim. tamamen enstrümantal bir müzik olmasına rağmen o anki hissettiklerimi unutamıyorum. işte bu demiştim, yaşamak istediğim hayat bu. gezmek, seyre dalmak, müzik yapmak, anı yaşamak. o grubu ne yazık ki asla bulamadım. ancak fotoğrafları hala durur. kalbimde de güzel izler bırakmış bir gruptur. her izlediğimde para da bırakırım zira birçok ünlü müzisyenden daha değerli bulurum yaptıkları sanatı. sanatı icra etme şekillerini de aynı şekilde. çünkü özgürlük sokaktadır, özgürlük müzikte.
yaşadığım yer biraz küçük bir yer. bu yüzden sokak müziklerine burada sık rastlayamayız. internette hep yurt dışında yapılan sokak müziklerini görüyorum ve çok özeniyorum. umarım hayatımın geri kalanında sokak müziklerine doyabileceğim bir yerde yaşarım.
denizli gibi bir kentte dahi adım başı sokak müzisyenleri görmek mümkündür. i̇lk zamanlar etraflarında ciddi bir kalabalık olurdu garipseyen meraklı gözlerle izlerler, telefonlarıyla videolar falan çekerlerdi. şimdi öyle kalabalıklaşmıyor etrafları çünkü halk alıştı önlerinden geçerken para bırakıyorlar emeklerinin karşılığı olaeka üç beş artık içlerinden ne gelirse..
ben ne zaman görsem dinlerim söyledikleri şarkıyı normalde dinlemiyor olsam bile sokağın verdiği atmosferle iyi gidiyor. bir keresinde kimsenin para vermeyişinden şikayet edenine rastlamıştım emeğe saygı diye bağırıyordu haklı olarak.