sık sorulan sorular

kızlar sözlük’e nasıl kayıt olabilirim?

kızlar sözlük’e, e-posta adresiyle birlikte kullanıcı adı ve şifre oluşturarak kolayca kayıt olunabilir.

 

sözlük ünvanlarının sıralaması nasıl?

yazarların sahip olduğu ünvanlar şu şekilde sıralanır;

1 – i̇mparatoriçe

2 – kraliçe

3 – grandüşes

4 – düşes

5 – prenses

6 – markiz

7 – kontes

8 – barones

9 – leydi

10 – külkedisi

 

ünvanımı nasıl yükseltebilirim?

açılan her başlık, yazılan her entry, yazılan entry’lerin beğeni alması ve favorilere eklenmesi yazarlara ayrı ayrı puanlar kazandırır.

kazanılan bu puanlar ile yazarların ünvanları yükselecektir

 

yeni konu başlığı nasıl açarım?

sayfanın sağ üst köşesinde yer alan butondan “yeni başlık” ekranına ulaşılır. açılan sayfada türkçe karakter kullanımına, yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine özen göstererek yeni konu başlığı oluşturulabilir. alt kısımda yer alan kategori bölümünden, yazılan içeriğe uygun olan kategori seçilir, son adım olarak da bu başlıkla ilgili yazılmak istenen entry, alt kısımdaki metin kutusundan oluşturabilir. 

 

yeni konu başlığı açarken nelere dikkat etmeliyim?

yeni konu başlığı oluştururken öncelikle bu konu başlığının daha önce sözlük içerisinde açılıp açılmadığı kontrol edilmelidir. eğer benzer bir başlık varsa bu konu başlığının sonuna değişik ekler getirilerek yeniden açılmamalıdır. benzer konu başlığına rastlanmadıysa; yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ederek, “sizce, bizce” gibi kişisel ifadeler yerine konuyu anlaşılır ve açıklayıcı şekilde anlatacak genel ifadeler ile yeni konu başlığı oluşturulabilir. 

 

yeni konu  başlığı açarken “bakın, koşun, buraya” gibi çağrı içerikli kelimeler kullanılmamalıdır, başlık içeriği sadece konuyu açıklar nitelikte olmalıdır.

 

ayrıca yeni konu başlığı oluştururken emoji kullanılmamalı ve başlıklar soru formatında olmamalıdır. örneğin; “yemeyi en çok sevdiğiniz yemek nedir?” gibi bir başlık doğru formatta yazılmamıştır. bu başlığın doğru yazılışı; “en sevdiğiniz yemekler” şeklinde olmalıdır.

 

entry yazarken nelere dikkat etmeliyim?

entry yazarken dikkat edilmesi gereken tüm kurallar için sözlük kuralları sayfası ziyaret edilmelidir.

 

entry yazarken metin kutusundaki butonlar ne işe yarar?

bkz: bakınız kelimesinin kısaltmasıdır. bir konu hakkında örnek vermek için bu buton kullanılır.

 

gbkz: sözlük içerisindeki başka bir konu başlığından bahsederken entry’i okuyan kişiyi bahsedilen konu başlığına yönlendirmek için kullanılır. bu kelimeye tıklayan okuyucular, eğer sözlükte böyle bir konu başlığı oluşturulmuşsa, direkt olarak bahsedilen konu başlığına yönlendirilir. 

 

*bkz: yönlendirilmek istenen konu başlığı, yazılan kelimenin sonunda yıldız şeklinde görünür. yıldıza tıklayan okuyucular direkt olarak bahsedilen başlığa gider.

 

spoiler: bir dizi ya da filmden bahsederken henüz izlememiş kişileri rahatsız edecek ipuçları vermemek için ipucu verilen bölüm için spoiler özelliği kullanılır. böylece yazıda geçen bu kısım buğulu görünür ve okuyucu üzerine tıklamadan netleşmez.

 

entry: bir entry yazarken başka bir entry’ye referans verilmek istenirse, bahsedilecek entry’nin sağ alt köşesinde yer alan “#” simgesinden o entry’nin kodu kopyalanarak entry butonuna eklenir. böylece bu numaraya tıklayan yazarlar direkt olarak referans verilen entrye gitmiş olur.

 

@: mention özelliği ile yazılan entry’ye başka bir yazar etiketlenebilir.

 

b: seçilen yazının kalın olmasını sağlar.

 

i: seçilen yazının yana yatık olmasını sağlar.

 

twitter ve instagram logosu: direkt olarak bu uygulamaların içerisindeki gönderilerin, yazılan entry’ye eklenmesini sağlar.

 

zincir (link): yazılan bir kelimenin, bir internet sitesi ile bağlanmasını sağlar. böylece okuyucular, yazarın belirlediği kelimeye tıkladıklarında yönlendirilen internet sitesine gidebilir.

 

fotoğraf ve youtube simgeleri: yazılan entry’e fotoğraf ve youtube videosunu direkt olarak eklemeyi sağlar.

 

entry’lerin altında yer alan butonlar ne işe yarar?

konu başlıklarının altında yer alan başka yazarlara ait entry’lerde bulunan butonlar;

 

facebook ve twitter logosu: bu logolara tıklanarak bahsedilen entry facebook ve twitter üzerinde paylaşılabilir. 

 

favori (yıldız): favori butonu aynı zamanda “kaydet” butonu olarak da işlev görür. favorilenen entry’lere daha sonra profilim sayfasından ulaşılabilir.

 

beğen (kalp)/beğenme (kırık kalp): beğenilen veya beğenmeyen entry’ler bu butonlar ile oylanır.

 

yanıtla (konuşma balonu): bu buton ile bahsedilen entry cevaplanabilir. yazılan cevap , konu başlığının en altında değil bu entry’nin altında yer alır.

 

# (diez): entry numarası bu buton ile kopyalanır. kopyalanan numara, yazarların kendi yazdıkları entry’lerde referans göstermek için “entry” butonunun içerisine yerleştirilerek kullanılır. böylece numaraya tıklayanlar direkt olarak bahsedilen entry’ye yönlendirilecektir.

 

şikayet (bayrak): konu başlıkları altında, yazar sözleşmesi ve sözlük kuralları bölümlerinde yer alan maddeleri ihlal eden entry’leri şikayet etmek için kullanılır. 

 

ayrıca yazarların kendi yazdıkları entry’lerde yer alan butonlar;

 

düzenle (kalem): yazılan entry’de düzeltilmek istenen bölümleri değiştirmek için kullanılır. 

 

sil (çöp kutusu): entry’yi kalıcı olarak kızlar sözlük’ten kaldırmak için kullanılır.

 

entry’lerde karakter sınırı var mı?

konu başlıklarının altında yazılacak her bir entry 1000 karakter ile sınırlandırılır.

 

yazdığım entry’leri nereden görebilirim?

sayfanın sağ üst köşesinde yer alan butondan “profilim” sayfasına gidilir. açılan sayfada yazarların şimdiye kadar eklediği başlık ve entry sayılarıyla beraber artı, eksi, fav gibi pek çok bilgiye de ulaşılabilir. “künye” sekmesinin yanında yer alan “içerikleri” sekmesinden ise yazar tarafından sözlüğe eklenmiş tüm entry ve konu başlıkları tek bir ekranda görüntülenebilir.

 

profilimdeki butonlar ne işe yarıyor?

künye: yazarlar hakkında istatistik bilgilerin verildiği kısımdır. bu bölümde; sözlüğe kayıt tarihi, son entry tarihi, açılan entry ve başlık sayısı, günlük ortalama entry girme ve yeni başlık açma sayısı, takip edilen ve eden sayısı, artı, eksi, fav ve silinen içerik sayıları yer alır.

 

içerikleri: yazarların içerik girişi yaptıkları tüm başlıklar bu bölümde sıralanır.

 

takipleşmeleri: takip edilen ve eden yazarlar bu bölümde görülür. 

 

garip işleri: bu bölümde yazarın beğenilen ve favlanan entry’leri ile birlikte en çok etkileşim alan “coşturan entry’leri” yer alır. ayrıca yazarların favladıkları entrylere de buradan ulaşılabilir. 

 

önceki ödemelerim: yazarlar tarafından yapılan ödeme talebi geçmişi bu kısımda sıralanır. 

 

şizofren?: bu yazı, yalnızca yazarlar kendi profil sayfalarını ziyaret ederken görünür. diğer yazarların profillerini ziyaret ederken bu bölümde “takiple” yazısı çıkar. 

 

mesaj: diğer yazarlar tarafından gönderilen ya da yazarların kendi gönderdikleri mesajlara bu bölümden ulaşılabilir.

 

profilime nasıl fotoğraf ekleyebilirim?

profili kişiselleştirmek için ekranın sağ üst köşesindeki butondan “ayarlarım” sayfasına gidilir. kullanıcılar bu bölümden profil ve kapak fotoğraflarını değiştirebilir. alt bölümde yer alan kutucuklardan ise yaş, sosyal medya hesapları ve yazarların kendileri ile ilgili paylaşmak istediklerği diğer bilgiler profile eklenebilir.

 

kapak fotoğrafı yüklerken hata veriyor?

 

kapak fotoğrafı uygulamadan değil sadece bilgisayardan yüklenebilmektedir. profildeki kapak fotoğrafını değiştirebilmek için bu fotoğrafın en az  960×440 piksel ölçülerinde olması gerekir. 960×440 pikselden daha küçük fotoğraflar kapak fotoğrafı ölçülerine uygun değildir fakat hareketli gifler için herhangi bir boyut sınırlaması yoktur. 

 

uygun kapak fotoğrafını bulmak için arama motorlarında yer alan ayarlardan bu boyutlara göre arama yapılabilir ya da internette mevcut olan “fotoğraf boyutlandırma” sayfalarından, istenilen fotoğrafın boyutları en az 960×440 piksel olacak şekilde istenen ölçülere uygun hale getirilebilir.

 

yazdığım entry’leri nereden görebilirim?

sayfanın sağ üst köşesinde yer alan butondan “profilim” sayfasına gidilir. açılan sayfada yazarların şimdiye kadar eklediği başlık ve entry sayılarıyla beraber artı, eksi, fav gibi pek çok bilgiye de ulaşılabilir. “künye” sekmesinin yanında yer alan “içerikleri” sekmesinden ise yazar tarafından sözlüğe eklenmiş tüm entry ve konu başlıkları tek bir ekranda görüntülenebilir.

 

takip ettiğim yazarları, başlıkları ve beni takip edenleri nereden görebilirim?

sayfanın sağ üst köşesinde yer alan butondan “takip ettiklerim” sayfasına giderek takip edilen yazarlara ve başlıklara ulaşılabilir. ayrıca yine sayfanın sağ üst köşesindeki butondan “profilim” sayfasına giderek hem takip edilen hem de takipçi bilgilerine ulaşılabilir.

 

taslaklar nereye kaydoluyor?

sayfanın sağ üst köşesinde yer alan butondan “taslaklarım” sayfasına gidilerek entry taslakları ve başlık taslaklarına ulaşılabilir.

 

bildirim ve mesajlara nereden ulaşırım?

yazarlar veya site yönetimi tarafından gönderilen tüm mesajlar ve bildirimler sayfanın sağ üst köşesinde yer alır. 

 

nasıl para kazanırım?

kızlar sözlük’te, yayınlanan 10 ve üzeri kelime içeren her entry’de yer alan kelimeler, kelime başı 0,003 kuruş olarak ücretlendirilir. 10 kelimeden az yazılan entry’ler, kazanılan tutara dahil edilmez. 

 

bakiyemdeki tutarı kimler görebilir?

toplam bakiyedeki tutarı yalnızca yazarların kendisi görebilir. diğer yazarlar veya adminler hiçbir yazarın bakiyesini görme hakkına sahip değildir.

 

bakiyemdeki parayı nasıl çekerim?

yazarlar, hesap tutarı 100 tl üzerine çıktıktan sonra profillerinde yer alan “para çek” butonu ile para çekme talebinde bulunabilir. site yönetimi tarafından gerekli inceleme işlemleri tamamlandıktan sonra onaylanan ödeme miktarı, yazar tarafından belirtilen banka ve iban bilgilerine havale/eft yoluyla yatırılır.

 

para çekme talebinde bulunurken başkasına ait kimlik ve banka bilgilerini kullanabilir miyim?

yazarlar para çekme talebinde bulunurken başkasına ait kimlik ve banka bilgilerini kullanılabilir. fakat bu kişi adına para yatırılacağı ve fatura/gider pusulası düzenleneceği için kimlik ve banka bilgilerinin paylaşımı konusunda o kişinin izni olması yazarların sorumluluğundadır. ayrıca ödeme talebinde bulunurken gönderilen form içerisine yazılan isim, soyad, tc kimlik/vergi kimlik, iletişim ve banka bilgilerinin doğruluğu yazarların sorumluluğundadır. para çekme talebi için kızlar sözlük tarafından istenen bilgiler, yalnızca mali veri ve vergi bildirim işlemleri sırasında gerekli olan bilgilerdir. 

 

para çekme işleminde neden t.c. kimlik numaramı yazmalıyım?

kızlar sözlük içerisinde yapılan tüm ödemeler vergiye tabidir. t.c. yasalarına göre yapılan her ödeme için fatura veya gider pusulası düzenlenmek zorundadır. maliye bakanlığı, kesilen her fatura veya gider pusulasına t.c. kimlik numarası veya vergi kimlik numarasının yazılmasını zorunlu tutmaktadır. bu nedenle, para çekme talebi için yazarlardan istenen bilgiler, yalnızca mali veri ve vergi bildirim işlemleri sırasında kullanılır.

 

ödemem ne zaman yapılır?

para çekme talebini takip eden 15 ila 30 gün içerisinde adminlerimiz tarafından, yazarların yazmış olduğu tüm entry’ler kontrol edildikten sonra ödeme tutarı yazarların hesabına yatırılır.

 

neden bakiyemde görünen paradan farklı bir miktar  hesabıma yatırıldı?

yazarların profillerinde görünen bakiye o ana kadar kazanılan kesin bakiye değildir. yazarlar ödeme talebinde bulunduğunda, adminler tarafından tüm entry’leri tek tek kontrol edilir. adminler tarafından yayından silinen veya onaylanmayan entry’lerin toplam hesap tutarından düşülmesi yapıldıktan sonra özgün olduğuna karar verilen entry’ler için bakiyeniz en az 100 tl üzerinde kalmış ise 100 tl ve üzeri katlarda belirtilen banka hesap bilgilerine havale/eft olarak yatırılır.

 

bazı yazdığım entry’ler neden görünmüyor?

yazılan entry’lerde, otomatik süzgeç sistemimiz tarafından site kurallarını ihlal edebilecek bir içerik olabileceği tespit edilirse, bu entry’ler onaylanmak üzere beklemeye alınır. adminler tarafından paylaşıma uygun olup olmadığı kontrol edildikten sonra eğer sözlük kurallarını ihlal eden bir durum görülmezse entry yayınlanır. sözlük kurallarına uymadığı düşünülen entry’ler ise silinir.

 

yazdığım entry neden silindi?

yazılan entry’ler birbirini tekrar eden içeriklerden oluşuyorsa, başka bir yazardan, entry’den veya başka bir siteden kopyala-yapıştır şeklinde kızlar sözlük’e eklenmişse, aynı entry birden fazla başlık altına yazılmışsa veya adminler tarafından sözlük içeriğine uygun görülmediyse bu entry’ler yayından kaldırılabilir. 

 

ayrıca yazılan entry’lerin, kızlar sözlük kurallarına uygun olmaması, hukuka veya ahlaka aykırı olması yayından kaldırılma sebeplerindendir. eğer bu kural hatalarında ısrarcı olunursa bu kullanıcıların yazarlıkları geçici olarak durdurulabilir veya hesapları tamamen kapatılabilir.

 

bakiyemdeki para neden azaldı?

açılan konu başlıkları ya da entry’ler sözlük kuralları bölümünde yer alan kurallara uygun olmalıdır. yazılan entry’lerde bu kurallara uygun ya da özgün olmayan, hukuka veya ahlaka aykırı içerikler tespit edildiğinde bu entry’ler sözlükten kaldırılır ve  silinen entry’lerin tutarı toplam hesap tutarından düşülür.

 

yazdığım entry ya da başlığın adı veya yeri neden değişti?

sözlük içerisinde yanlış kategoride açılan konu başlıklarının yeri, uygun olan kategoriye yerleştirilebilir, aynı konuda açılan birden fazla başlık tespit edilirse bu başlıklar ve içerisinde yer alan entry’ler, adminler tarafından tek bir başlık halinde birleştirilebilir. 

 

yazım kurallarına veya site kurallarına uymayan konu başlıkları veya entry’ler adminler tarafından düzenlenebilir veya silinebilir.

 

sözlük içerisinde diğer üyelerle mesaj sınırlaması var mı?

yazarlar, toplam olarak 100 farklı kişi ile konuşabilme ve bu kişilerle toplamda 1000 adet mesaj gönderip alabilme hakkına sahiptir. bu sınırlardan birine ulaşıldığında yeni mesaj gönderilemez veya alınamaz. dolan mesaj veya konuşma kişi sayısını düşürmek için daha önce gönderip/alınan mesajlar veya konuşmalar silinebilir.

 

bir konu başlığı altında istediğim kadar entry yazabilir miyim?

her konu başlığı altında yazarların 1000 karakter sınırı vardır. bu karakter sınırı tek bir entry olarak ya da birden fazla entry’ye yayılarak kullanılabilir. 1000 karakter sınırının üzerine çıkan ve bakiye artırma amacıyla hikayeleştirme veya konuyu gereğinden fazla uzatma yoluyla yazılan entry’ler kontroller sonunda silinecektir.

 

bir yazarı ya da başlığı nasıl takip edebilirim?

yazarlar, sevdiği veya yeni yazılacak entry’lerini kaçırmak istemediği konu başlıklarını, başlığın sol üst köşesinde yer alan “takip” butonuyla takipte kalabilir. 

entry’lerini takip etmek istediği yazarları ise kullanıcı adına tıkladıktan sonra profillerinin sol üst köşesinde yer alan “takiple” butonuyla takibe alabilir.

 

bir yazarı ya da başlığı nasıl takipten çıkarım?

sayfanın sağ üst köşesinde yer alan butondan “takip ettiklerim” sayfasına giderek takip etmeyi bırakmak istenilen başlık ya da kullanıcılara ulaşılır. eğer takibi bırakılmak istenen bir konu başlığı ise bu başlığa tıklandıktan sonra başlık adının üzerinde yer alan “göz” simgesi ile takipten çıkılır. takibi bırakılmak istenen bir diğer yazar ise kullanıcı adına tıkladıktan sonra açılan pencerede “takiptesin” butonuna tıklayarak takipten çıkılır. ayrıca konu başlıklarının altında yer alan entry’lerde kullanıcı adına tıklanarak da aynı pencereye ulaşılabilir.

 

sözlük üyeliğimi silmek için ne yapmalıyım?

sayfanın en altında yer “iletişim” bölümünden konuya ilişkin bir iletişim formu doldurulduğunda sözlük yönetimi en kısa süre içerisinde kullanıcı kaydını silecektir.