ramazan aylarında ertesi gün oruç tutmaya başlamadan önce yenilen yemek. genelde kahvaltı türlerinden oluşur
benim de oluyordu ama yapacak ni şey yok yiyip yatmak en mantıklısı sağlığımız açısından
sahura kadar oturup sonra gün içinde kestirmek oruç içinde iyi oluyor. öğrenciyken ve izinli olduğun gunler için geçerli tabi.
çalışan insan veya anneler için pek mümkün değil.
sahura kadar beklemek sohbet etmek gecen ramazan bizim için uygundu. bu sene eşimin iş durumu uymayacak gibi. yalnız da oturulmaz
anam beni uyandırırdı, gözümü açmadan yer geri yatardım. evlendim baktım sofra yok geceleri. epey zor gelmişti. şimdi bakıyorum instada insanlar ne biçim sofra kuruyor geceleri. belli ki uyumadan mutfağa geçiliyor. yoksa öyle 10 dakikada hazırlanacak şeyler değil yani. ben yumurtamı iki gecelik haşlıyorum. gece kalkıp ısıtıyorum. öyle büyük tembellik.
yumurta, süt, kahvaltılık, hurma ve kuruyemiş falan işte. su bi de. aslında yulaf ezmesi epey tok tutuyor. onu da arada yiyebilirim bu yıl.
Sahuru uyanıpta mı yaparsınız yoksa sahuru bekler misiniz? Ben genellikle beklerim ancak çok uykum varsa evdekilere kaldırmalarını söylerim onlar da kıyamaz kaldırmazlar. Ertesi gün kazınmış mideyle oruç tutarım
normalde uyur uyanırım ama bugün uyuyamadım baş ağrısından, sabahları işe gitmesem uyumaz beklerdim sahuru
kızlar ben de normalde uyumazdım, geçen sene falan ama bu sefer aralar uzun bayağı i yüzden mecbur uyku. aman iyi de oldu yoksa yiyip yatıyordum.
normalde uyuyup uyanarak sahurun güzelliğini yaşardım. ancak bugün uyumadım. herkesten önce kalkıp sahur sofrasını hazırlayarak sürpriz yapmak istedim anacağızıma.