karşılıksız aşktır. bir kez etkisi altına girince uzun süre gündeminizi meşgul eder. fakat bittiğinde ise -bunu yaşamaya ne gerek vardı- dedirtebilir.
allah düşmanımın başına vermesindir. peşinden koşturur, oluru yoktur. platonik aşklar imkansız aşklara bağlanıyor nedense.
insanların kendilerine zarar verecek boyutta yaşadıklarında bu durumu, ciddi anlamda psikolojik sıkıntılara yol açabilmektedir
içerisindeyken öyle zannetmese de insan, belki de aşkların en güzelidir. kavga dövüş yok, hayal kırıklığı yok, saçma sapan tripler yok. en temizidir.
hep platonik takıldım hâlâ da platonik takılıyorum çok utangacım ve beni birilerinin sevebilecegine olan inancım yok maalesef
eger yanlis hatirlamiyorsam, kafamdaki seyleri birbirine yanlis baglamiyorsam, bu kavram surdan gelmektedir:
platon "devlet" isimli eserinde (the republic) -socrates'in agzindan- bir toplumda gerçek düzenin, adaletin ancak o toplumda herkesin kendi üzerine düsen rolü en iyi sekilde yapmasiyle gerçeklesecegini savunur, bu fikirlerini sayfalarca gelistirir, gelistirir ve sonunda toplumda "guardians" denilen askerlikle ugrasan kesimin kendi eslerini kendilerinin seçmemeleri gerektigi, bunun yerine toplumun iyiligi için en saglikli çiftlerin yüksek merciler tarafindan önceden belirlenip sonra festivallerde, toplantilarda vs. "iste, kura çektik siz birbirinize çiktiniz" seklinde gençlere dayatilmasi gerektigi sonucuna varir. bu düzene göre birbirlerini sevenler varsa ancak reprödüksiyon çaglarinin geçmesinden sonra birbirlerine kavusabilirler. arada geçen zamanda "platonik"tir asklari.
umuyorum dogru seyler söylemisimdir.
genel kanının aksine karşılıksız aşk demek değildir. eski yunancanın yapısından kaynaklanan bir anlam karışıklığı nedeniyle bu şekilde yanlış anlaşılmıştır. eros fiili tamlayan eki almaz. yani insan aslında olmayan bir şeye aşık olur. olan bir şeye aşık olmak gramatik ve sentaktik olarak yanlıştır.
Yahu kötü bir şey değil ki! Beğendiğiniz bir bedene hayalinizdeki kişiyi yerleştiriyorsunuz aslında yani siz gerçekten o karşıdaki insana aşık olmuyorsunuz hayalinizdeki insana aşık oluyorsunuz ve onu seviyorsunuz, zaten bakın platonik aşık olduğunuz kişiyle birlikte olmaya başlarsanız o aşk 3 aya kalmadan patlar çünkü siz o insanın hayalinizde aşık olduğunuz insanla bir alakası olmadığını gördükçe hayal kırıklığına uğrarsınız ve aşk koşarak uzaklaşır siz de el sallarsınız. Ee neden kötü bir şey değil dedin diye soracak olursanız çünkü karşılıklı olduğunu sanıp yalan bir şeyler yaşayacağınıza dürüst dürüst kendi başınıza emin olduğunuz duygunun tadını çıkarın.
Her gördüğü yakışıklı ünlüye özellikle asyalı aşık olanlar olarak toplanalım.Su sıra dünyaca ünlü asyalı bir grubun hayranıyım ve hepsinde gözüm var onlar yüzünden kimseyi beğenip bir ilişkiye başlayamıyorum.Sayelerinde evde kalıcam.
Her yıl kendimi bir şekilde içinde bulduğum durum. Sürekli bir şekilde birilerine platonik olarak aşık oluyorum. Bunun iyi mi kötü mü olduğuna bir türlü karar veremedim. Bir insan hiç görmediği birine nasıl bir şeyler hissedebilir ki? En çok anlamlandıramadım durum bu. Ama platonik aşk insanı hayata bağlayan muhteşem bir şey