sigara dumanımdan rahatsız olurlar düşüncesini aklına getiremeyen, bencil insan. bunun bir de son dumanı otobüse binerken çekip, otobüsün içinde üfleyen modeli var. öfff yani öff.
rüzgar dumanı arkaya doğru iter hani. o sigarayı içen kişiden daha çok siz içmiş olursunuz. ağzımı açmadan ters ters bakarak uyarıyorum böylelerini. anlıyorlar, keşke sigarayı yakmadan kendi kendilerine düşünebilseler.
çok kişinin ahını alan, küfürünü yiyen insan. özellikle ramazan ayında yapıyorlar. iş dönüşü aç aç durakta otobüs bekleyen insanların gazabından korkmadan hem de. ne canlar yandı bu yüzden. otobüs beklerken canım çektiyse ve kalabalık da değilse duraktan birkaç adım uzaklaşarak içerim.
beni aşırı derecede sinir eden insan tipidir. sigaradan nefret ediyorum ve dumanına tahammül edemiyorum. i̇nsanların olmadığı bir yerde içmek varken dibimde içilmesinden nefret ediyorum ve çok kızıyorum. biraz yanınızdaki insanlara saygı duyun lütfen. kimse sizin sigara dumanınızı ve sigara kokunuzu solumak zorunda değil. rica ediyorum bunun bilincinde olun ve kimseyi rahatsız etmemeye biraz gayret gösterin.
bu kadar mı saygısız olunur diye düşündürten durum. içeceksen bari az öteye git de iç. hayır sonra uyarınca yüzüne her şeye muhalif sinir bozucu insanmışsın gibi bir bakış atanı oluyor. dalasım geliyor
sigara kullanmama rağmen asla yapmam büyük saygısızlık durakta bekleyen insanlara karşı. ayrıca 5 dakika sonra otobüse biniceksin kimse kokusunu almak zorunda değil biraz empati yapalım lütfen
dumanını pervasızca kronik hastalığı olabilecek, ya da bu kokudan nefret eden insanların üzerine üflemekte sakınca görmeyen saygısız, görgüsüz insandır. git durağın biraz uzağında iç, otobüs gelince koşa koşa gelir binersin. ama olur mu, yer de kapması lazım. e o zaman sigara içmek için beklesin.
sigara içen biri olarak yapmayacağım bir şey. daha doğrusu yakınımda biri varsa eğer dumanını onu rahatsız edeceğini bilirim. evet bazı anlarda örneğin bir arkadaşımı beklerken içiyorum dışarıda ama durak boşsa eğer benden başka kimse yoksa içiyorum oda en köşesinde. durağı geçin yolda yürürken içenler var. suratınıza gelen o duman.. i̇nsan o anda çok şey demek istiyor da susuyor. bizde sigara içiyoruz yahu. böyle içmeyede gerek yok. çok canın çektiyse geçersin yolda bir yere, kenarda sakin olan tarafta durur içersin ve yoluna devam edersin. ben öyle yapıyorum. bunada artık bir şey denmez. sigara içmeyenlere saygı kadar içenlerede saygı gösterilsin.
ağzına vurup sigarasını saçlarında söndüresim geliyor. bence saygısızlık orası da kapalı alan gibi. onun yüzünden köşelere kenarlara sıkışıyorum koku gelmesin diye. neden ben kendi hakkımdan mahrum oluyorum?
genelde durağın dışına çıkıp köşeye çekilir içerim tabi korona yokken. kimseyi rahatsız etmemeye özen gösteriririm ben içmesem açıkcası rahatsız olurdum çünkü.