hayata 1-0 yenik başlayan insandır, kaybedendir. her olaya, insana önyargılarıyla yaklaşmaktan iyiyi, güzeli kendine yararlı olanı kaçırır belki de.
dünyaya at gözlüğüyle bakar. fikirlerini, yargılarını ölsen değiştiremezsin. o işin, o kişinin aslında öyle olmadığını ne kadar anlatsan da anlamaz. önyargı ve ukalalık birleşince daha vahim bir hÂl alır. hiç tanımadığı, ismen, cismen bildiği insan hakkında dalga geçer üslupla düşüncelerini ifade etmekten çekinmez.
bir zamanlar benimdir. önyargılarımdan pek çok insanla arama istemsizce mesafe koymuşumdur. şimdilerde fark ediyorum ki kendimi yalnızlaştırmaktan başka bir işe yaramamış.
bir zamanlar çok kazık yemiş, adamına göre davranmayı öğrenmiş insandır. Şaka bir yana tabiki aşırısı ve her değişmez önyargılı olanı hayatı zindan edebilir ama yeni tanıştığım insanlar konusunda iç sesim beni hiç yanıltmadı. Gözlemleyip yaptığım yorumlar hep doğru çıktı ve beni birçok kişiden korudu diyebilirim. Fazlası zarar ama yerine göre hayat kurtarıyor. Önyargılı olmak konusunda bu kadar önyargılı olmayın :)
Bu benim gerçekten kimseye iyi bir insan gözüyle bakamıyorum onunla vakit geçirmeden önce herkese 0 puan veriyorum ama bu benim hatam olmaktan çıkalı yıllar oldu bu bana bu güvensizliği yaşatan insanlar sayesinde içimde büyüyen bir mekanizma.
Önyargılı olmayınca da kaydediyoruz etraf kötü insanla dolu bu devir de gerçekten babana bile güvenmeyeceksin onu anladım
Bütün insanlara karşı istemsiz oluşan bir şey bende son zamanlarda. Artık sahtelikleri göre göre hep temkinli uzak ve birazda önyargılı yaklaşıyorum. Ne yapan söyleyeyim güzel bir huy değil çok iyi biliyorum ama kendimi korumak için bazen gerekiyor.
tabularını asla yıkmayan insan tipidir. iyi midir kötü müdür bakış açısına göre değişir ama herkes kötü bir siz iyi değilsiniz bu kadar önyargılı olmak bilemedim yani yanlış bir şeymiş gibi geliyor. her şeye löp diye de atlamam ama tabularımızı yıkalım bir kere geliyoruz sonuçta dünyaya.
bir insanı dış görünüşü yada bir kelimesinden dolayı hemen etiketleme yapılmasıdır.
bu doğru bir davranış değildir. bir şeyi yada bir kişi hakkında konuşmadan önce o kişiyi tanimak gerekir
önyargılarımızın çoğu kötü zandan oluşuyor maalsef.
önyargı sadace tanımadığımız insana karşı değil tanıdığımız insanlara karşıda önyargılı davranabiliyoruz. tez canlılığımızdan mıdır nedir
insanların hiç tanımadıkları birisi hakkında kolaylıkla "eğer x, y ise kesin z'dir" hükmünü vererek hayatlarında hiç çekinmeden uyguladıkları ve artık o aşamadan sonra bu hükmü "ben demiştim" diye doğrulamak üzere uğraştıkları davranış biçimi ve hatta bence davranış bozukluğu.

önyargı derken ön-önyargıdan bahsetmiyorum. kimse kimseye budha sakinliği ile kollarını açıp "her ne isen tüm varlığınla hoşgeldin dünyama" falan demez. kişi, yaşadığı iyi-kötü tecrübelerden, korunma içgüdülerinden, güven duygusundan bir filtre oluşturur ve yeni tanıştığı insan için bu ön testleri yaparak o kişinin konuşulabilir, anlaşılabilir, güvenilebilir bir kişi olduğuna dair bir önfikir elde eder. bunu önyargıdan ayıran, kesin olmamak, dozu kaçırmamak, tanımaya açık olabilmek, değerlendirmeleri yaparken herkesin aynı olmayabileceği gerçeğini hatırlayarak yani özetle "objektif" kalarak peşin bir kanaate varmamaktır.