pınar gültekin ile birlikte erkek şiddeti haberlerinde yeniden gündeme gelmiştir. ne demek öfkemi kontrol edemiyorum ya. öfkeni kontrol edemezsen gider duvara yumruk atarsın, telefonunu fırlatırsın. benim bildiğim öfkeyi kontrol edememe en fazla böyle yaşanır. bir kadını, hayvanı öldürmek değil.
birkaç yıl önce çok yaşadığım (kimseye zararım dokunmadı) şimdilerde sakinleştiğimi gördüğüm sorun.
nedense karşı taraflarca normal karşılamamız gerektiği düşünülen bir sorun. bu da bir hastalıktır. gidin psikoloğa tedavi olun yahu
normalmiş gibi gösterilmekten hiç çekinilmeyen psikolojik bir hastalıktır. gerçekten isteyen ve çaba sarf eden kişi kendisini gayet güzel terbiye ederek, öfkesini de kontrol edebilir.
Bunu yaşamayan bilemez arkadaşlar ama bende de kırıntılarını hissetiğim davranıştır.O an öyle sinirleniyorsunuz ki sanki kelimeler boğazınızdan çıkarken dikenli gibi batıp çıkıyor.Birde karşıdaki sizi konuşturmayıp sürekli susturuyorsa işte o zaman bu öfke kontrolü denen olaydan eser kalmıyor.Gözüm dönüyor adeta ve o boğazımdaki dikenli kelimeleri çıkartmak istiyorum.Sonrasında elimde olmadan ağlayıp bağırıyorum gerçekten çok kötü bir olay karşıdakinden çok siz zarar görürsünüz
ben genellikle kontrol edemeyen biriyim. panik atağım olduğu için ekstra zorlanıyorum bu konuda. özellikle kendimi sakinleştirebilmek ve atak geçirmemek için çok zorlanıyorum. bu tarz bir durumda kaldığımda sokağa çıkıp hızlıca bir yürüyüş yaptıktan sonra bir yere oturup sakinleşmeye çalışıyorum ve ortama öyle dönüyorum. yoksa yaşayan ve maruz kalan insan için de çok zor, korkunç ve travmatik bir durum haline geliyor. öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. hem kendiniz için hem de çevrenizdeki insanlara zarar vermemek için. eğer kendi kendinize kontrol etmeyi başaramıyorsanız da bir yardım almayı düşünebilirsiniz.
bu bir rahatsızlıktır. bence öfke kontolden çıkınca en fazla oldu olmadi bağırsin eşyaya falan zarar verirsin. ama kendine veya başkasına zarar vermeye kadar gelirse iş... o zaman öfkemi kontrol edemedim deyip işin içinden çıkmak bahane olur...
bir psikolojik problem olduğu gibi bazılarının sadece yaptıkları şeye bahane olsun diye söyledikleri genelde hiç inandırıcı olmayan bir yalan. öfke probleminin olduğunu düşünüyorsan bir uzmana danışacaksın kimse senin öfkeni sinirini cekmek zorunda değil. bunu bahane ederek de canlılara zarar vermek ise çok görülüyor maalesef.
ben sinirlenince kontrol edemiyorum kendimi. saatlerce ağlamam gerekiyor ya da bağırıp çağırmam gerekiyor. aslında bazen bunları yapmak bile yetmiyor bana, her şeye herkese zarar vermek istiyorum.