çocukluktan taşınan bir problemdir. en iyisini, en mükemmelini yapayım derken harcanır gidersin valla. yaptığı işin mükemmel olduğuna inanabilmesi için çevresinden övgü, takdir almaları gerekir bu insanların, bu beklenti içine girerler. karşılanmadığı takdirde mutsuz olurlar.
ben de çocukluk döneminden bu yaşımıza getirdiğimizi düşünüyorum. özellikle aile tarafından fazla eleştirilen, ne yapsa beğenilmeyen çocukların büyüdüğünde yaşadığı bir problem. olumlu bir şey duymak için en iyisini daha iyisini yapmaya adıyor insan kendisini, ve başarsa bile beğenemiyor başkası söylemeden inanmıyor.
Aslında kendi ayağımıza zincir diye vurduğumuz bir özelliğimiz. Mükemmel olmaz diye hiç yapmamak, baslayamamak. Başlarsan hemen mükemmel olsun istemek, mükemmel olmayan halinden nefret etmek. Mükemmel değilse değersiz muamelesi yapmak... Belki de bizden beklenen, bize dayatılan şeylerin bir yansımasıdir kim bilir. Ya da belki içten içe kendimizden nefret etmemizin dışa vurumufur. Ben kendimi çok seviyorum mesela ama herkeste aynı şekilde tezahür edecek değil ya

Eskiden öyle biri olduğum için övünürdüm. Sonradan hastalık olduğunu anladım ve de mükemmele ulaşmanın mümkün olmadığını anladım. İşte o gün bu gündür övünmüyorum. Artıları da var ama eksisi daha çok
Aşırı yoran bir durum. Küçülüğümden beri böyleyim. En çok üniversitede zorlandım. Grafik tasarım okudum. Ödev verildiğinde aşırı derecede zorlanıyordum. Sanırım kurtulamayacağım.
Cok yakindan tanidigim insanlar mukemmeliyetxi olunca surekli sabir cekiyorum ya.yok onu oyle yapsak daha iyi degil mi bunu da boyle yapalim yaw is cikarma iste basimiza.usengecim ben simdi yerimden kalkacam da onu halledicem de cok uzun is
Mükemmeliyetçi olmak da mükemmeliyetçi biriyle yaşamak da korkunçtur arkadaşlar. Her ikisinde de hayat zehir olur size. Dozunda olan Her şey güzeldir tabi öylelerine değil sözüm, insan her işini düzgün yapmalı, mükemmeliyetçi olmak da avantaj oluyor böyle olunca ama fazlası inanın yoruyor insanı, böyle olmayın efendim siz.
Her zaman insani zora sokacak bir takıntıdır aslında. Elinizden geliyorsa yaklaşmayın. Ama sanıyorum ki öne geçilmez yani en azından tek başına halletmesi zor bir durum. Destek almak gerekebilir. Hayat standartları açısından halledilmesi gerekir. Beraber yaşadığınız insanlar da fazlasıyla zarar görüp nasibini alabilir çünkü bu durumdan.
insanın zihnini yoran bir özelliktir. eğer mükemmelliyetçi bir arkadaşınız varsa sizi de yorar kendisini de yorar. eğer grup ödevinizde böyle biri varsa tüm ödevi nerdeyse kendi yapmak ister kimseye güvenmez.
Ah dünyanın en zor olayı mükemmeliyetçi olmak daha da yoran bişi yok Sal işte akışına yok valla salamam öyle sinir bozucu bi mevzu işte