takıyoruz çünkü cezası var, yoksa kimseye hayatta o maskeyi taktıramazsın. illa bak cebinden şu kadarp paranı alırım diye korkutmazsan ailemi, çevremi düşüneyim ben yakalanırsam bu illete o insanlara da bulaştırırım niyetiyle hareket etmezler
astımı olan arkadaşımın zaman zaman nefesinin tıkanmasına neden olan şey. özellikle bu sıcak havalarda kullanırken normal insanlar bile rahat nefes alamamaktan şikayet ederken bir de bu sorunu yaşayanları düşünün. fakat sağlık için takmak zorundayız biliyoruz.
bolu'da bir kadının maskesiz gezdiği için aldığı para cezasını mahkeme, maske takma zorunluluğunun mali külfet getirmesi ve devletin kişi başı her gün 3 tane maske sağlama zorunluluğu olduğu gerekçeleriyle iptal etti. haklı bir karar, sonuna kadar arkasındayım.
gerçekten artık o kadar çok sıkıldım ki maskesiz sokaklarda rahatça gezmenin özgürlüğü bir daha ne zaman gelecek çok merak ediyorum. i̇lk zamanlar çok abartılıyor sanmıştık ve maske takanlara değişik gözle bakmıştık ama şimdilerde maskesiz insan gördüğümüzde canavar görmüş gibi bakıyoruz. umarım en kısa zamanda rahatlığımıza kavuşur sağlıklı bir dünyada yaşamaya devam ederiz.
maske takmak mı birçoğumuz bunu hiç sevmiyoruz hiçbirimiz alışamadık ama sağlığımız için toplumumuzun sağlığı için kesinlikle takmalıyız aynı zamanda benim gibi gözlüklü olan kişiler çok zor durum yaşıyorlar buharlanma konusunda bayağı bir mağduruz açıkçası bunun içinde bir çözüm bulurlarsa çok mutlu olurum maske takmak hijyen mesafe bu şekilde oluyor bizim sağlığımızı korumamız bu üç temel öğeden geçiyor buna lütfen uyalim
önceleri bazi kişiler grip olunca takardı, bize garip gelirdi maske takmak. o kişiler ne kadar düşünceliymişler şimdi anlıyorum. şimdilerde ise pandemi döneminin üçüncü pikini yaşıyoruz ve maske takmak elbette zorunlu. maske takamam diyen insanlara sinir oluyorum. sağlık çalışanları uzun çalışma saatleri boyunca maskelerini çıkartmıyorlar. yeri geliyor su bile içemiyorlar maskelerini çıkaramadıkları için. kat kat kıyafetlerin altında terliyorlar, çok zorlanıyorlar ve emeklerinin de karşılığını almıyorlar. onlar bu haldeyken kimileri ise sırf keyifleri için maske takmak istemiyor. hatta takmıyorlar. ben bunun tamamen kul hakkı olduğunu düşünüyorum. ve önemsemeyen insanlar elbette bir gün virüsle karşı karşıya gelecek.
ilk korona çıktığı zamanlar maske mecburi olduğunda takmamak için çok direndim asla takmam şöyle böyle diye. baktım artık markete cafeye avm ye giremiyoruz mecbur takmaya başladım. çok takıntılıydım maske konusunda. sonra alıştım renk renk maskeler falan da çıkınca benim için daha kolay oldu. şimdi takmadığım zaman kendimi eksik hissediyorum.