tam olarak böyle biriyim, aynı zamanda bir kişi aynı parfümü sık sık kullanıyorsa hafızamda o parfüm o kişi olarak kalıyor. sık sık anneme bak anne buradan bilmemne yengem geçmiş, veya aa burası bilmemkim hoca gibi kokuyor demişliğim vardır.
işin en kötü yanı özlediğim türden kişilerin (vefat eden bir yakınımın veya eski sevgilimin) kokusunu aldığım zaman, gözlerimin doluyor olması.
böyle başka kızçeler var mı, veya siz neler düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
ahh benim o kadar güçlü ki artık bundan yoruldum. güzel kokular almak tamam ama kötü kokuları almasaydım keşke mesela bir kafede tuvalete en uzak masada oturuyorum dış kapıya yakın oluyor genellikle yahu yine o tuvalet kokusu geliyor burnuma 🤦🏿‍♀️ midem bulanıyor. ciddi anlamda hiçbir şeyden bulanmıyor midem ama kötü kokudan bulanıyor.
ben de böyle insanlardan biriyim. bir şeyin kokusunu beş kilometre öteden bile alabiliyorum. aşırı rahatsız edici bir durum olduğu için sigara içilen ortamda bile durmuyorum. zamanında denediğim o sigaraya bile devam etmeme nedenim buydu. ağır kokulara karşı daha hassas oluyorum. midem bulanıyor, kusmak istiyorum. hatta bazen yapıyorum.
özellikle hamilelik döneminde daha da artan ve anneye bazen eziyet olan o aşırı duyu gelişmesi. kokunun ne olduğunu değil nereden geldiğini seçecek kadar gelişiyor neredeyse.
i̇şte ben o kişiyim. annem bu huyumdan çok yakınıyor bana köpek burunlu diyor hatta :) napayım koku benim için çok önemli. kötü kokusu olan yemeği yiyemem mesela.
benimdir. bir kere duyduğum kokuyu asla unutmam. yıllar sonra bile hatırlarım. i̇yi kötü bütün kokuları yer edinmiş bir hafızam var. o kadar ki, kör olsam zorluk çekmem yani. boş havayı bile koklasam diğer insanlardan farklı bir şey deneyimliyorum.
korona olmadigi kesin olan insandir😂ben koku duyguma eskiden pek dikkate eden biri degildim. ama koronadan sonra surekli bir seyler koklayan biri oldum. tabi surekli bir kontrol halinde oluyor insan ve su ana kadar cok sukur bir sey cikmadi .malum koronanin da en buyuk belirtisi bu ama bir arkadasimdan bahsedeyim koku duygusu olmayan hic bir sekilde care bulamadiklari bir sey mis. evet koku duygusu yok koku alamiyor yani dogal olarak tat duygusu da yok. almiyorum diyor cok ilginc gelmisto bana zaten kendisi de kurdan gibi zayif. koku almayinca dogal olarak istahli da degil ilk zaman inanasim gelmemisti . ama col doktorlara filan gitti nedeni psikolojik deniliyor fizyolajik bir seyi yok kendisinin.
bu tarz insanlari hep cok kiskaniyorum. ben o kadar kotuyum ki koku alma konusunda. yani evde yemek yansa bile kokusunu alamiyorum, o yemegin kömür olmasi lazim ancak oyle alirim. bir parfum sıkıyorum yogun bir kokusu yoksa ilk dakikadan sonra o kokuyu alamiyorum. ya da mesela okudugum okulda bir arkadas vardi, yanimizdan gecerken hep herkes burnunu kapatirdi. insanlar soylenirdi hep cok ter kokuyor falan diye ama ben en ufak bir koku bile alamiyordum mesela gariptir ki. o yuzden de bu durum beni stres ediyor mesela ben de koksam haberim olmayacak sanırım. günluk duş aliyorum, deodorant ve parfüm kullaniyorum tabi ki ama yine de tedirgin ediyor beni bu durum.
koku alma duygusu güçlü olan kesinlikle annembizim evde .benim burnum hiç koku almaz. annem te 300 kilometre ötedeki kokuyor alır.
odanız ne pis kokuyor havalandırın der. odanın içinde olduğumuzdan mı bilmiyorum bize koku gelmez.
burnumun koku almaması cidden kötü bir şey. yemeklerin bile bazen kokusunu alamıyorum. burnumdaki eğrilikten de kaynaklı olabilir.
koku alma duygusu güçlü olan kişilerin burunlarında sıkıntı yoktur kesin.
ablam aşırı parfüm sıkınır. annemgil çok rahatsız olur. ama ben o kokuyu bile zor alıyorum.
tat duygumu geri almak umuduyla.
tek olumlu yanı bence bunun; etraftaki çok pis kokuları,ter kokularını, gaz kokusu gibi kokulardan rahatsız olmuyoruz.