Herkese merhaba. Şu sıra mutlaka denk gelmişsinizdir ısı kullanmadan saçları sarıp bukle yapmayı. Yani saçların maşalanmış gibi olduğunu. Bunun için sosis gibi içi elyaf dolu bir aparat ve iki de toka satılıyor. Sosis gibi olan şeyi kafanıza taç gibi koyup saçı ikiye ayırıp yanlardan sarıp tokalarla tutturuyorsunuz ve o şekilde uyuyup sabah açıyorsunuz. Ve sonuç ısı kullanmadan iri iri dalgalara kavuşuyorsunuz. Bunun alternatifini gördüm birde. Bu aparatı satın almadan saçları iki yandan lastik toka ile bağlayıp saçları çoraba sarıp o şekilde uyuyup uyandığınızda aynı sonucu alabilirsiniz. Deneyen olursa yorumlarınızı bekliyorum 😊
ben denedim bunu, ya yanlış birşeyler yaptım, yada saçım çok gür olduğu için tutmadı. beklediğim sonucu asla alamadım hatta bir çok kez denedim. deneyip yapabilenleri çok ama çok tebrik ediyorum.

saçı ıslatıp örgü yapmak ufak bukleler oluşturuyor bunun dışında son dönemlerde adını iyice duyuran hava akımıyla çalışan elektronik saç makinelerini de duymuştum. bunlar denenebilir aklıma başka bir öneri gelmiyor maalesef.
bende nemli saçı sarıp yatınca bukle olduğunu gördüm videolarda. benim saçım kıvırcık o yüzden kendim hiç denemedim. ama video oluyor gösteriyordu saç düz olanlar denemeli. Isı kullanmadan bukle elde eder.
ben sosis bigudi aldım işe yarıyor gibi de ilk aldığımda saçlarımı fazla ıslatmışım. bi de yeni aldım ya heyecanla erken açtım bigudileri. daha saç kurumamıştı ve hemen bozuldu açtığımda ama şekil almıştı. bu arada dümdüzz saçlara sahip biriyim. ikinci denememde duştan çıkınca saçlarımı kuruttum. çok az nemli bıraktım çok ıslak kalınca tutmuyor diye. bu sefer de yatamadım o bigudilerle 4 saat falan durdu açtım. yine bozuldu. yani bi türlü o güzel saçlara sahip olmak nasip olmadı. akşam bi yere gidilecekse sabah erkenden saçın sarılıp akşama kadar beklemesi daha uygun olur diye düşünüyorum. çünkü yatılmıyor o bigudilerle hep kafama batıyor :(
1- biraz ilginç gelebilir ama kullanmadığın bir tişörtle, pratik şekilde dalgalı saçlar elde edebilirsin! öncelikle saçlarını güzelce taramalısın. kıvırdığın tişörte saçlarını yukarıdaki gibi sarıp uyu ve sabah uyandığında harika dalgalarının tadını çıkar!
2- saçlarını minik tutamlara ayırıp bu tutamları kıvır ve tel tokalarla saçına sabitle. ardından bu şekilde uyu. sabah uyandığında saçlarınız bukle bukle.
3- saçını ortadan ayır. her iki tarafa da parmaklarınla burgu şekli verip topuz görünümü oluştur. bu topuz tel tokayla sabitleyip bu şekilde uyu. sabah uyanınca da tel tokalarını çıkartıp topuzunu aç ve saçların artık dalgalı.
bende de sosis bigudi var, ama daha farklı olarak bazen saçımı çorapla da sardığım oluyor. ama en çok kullandığım bornozun belindeki orta kalınlıktaki ip. onu alıp saçımı ikiye ayırarak sarıyorum ertesi gün dalga dalga oluyor.
ben duştan çıktıktan sonra saçımı havluyla sarıp o şekilde yatıyorum. sabah kalktığımda dalga dalga oluyor. bazen de saçımı ikiye bölerek örüyorum o şekilde yatıyorum. o zaman da istediğim büyüklükte dalgalar oluyor.
eskiden her düğünde annemin yaptığı bir yöntem var.yıkandıktan sonra veya saçlarınızı ıslatıp (çünkü daha iyi tutuyor.) ince çorapla sarmak bildiğiniz annelerin giydiği ten çorap.onları kesiyorsunuz ve saçınıza sarıp yatıyorsunuz sabaha bukle bukle oluyor.