GÖZÜMÜN DEĞERİ
Menü
GÖZ RENGİ NASIL OLUŞUR?
GÖZ HAKKINDA BİLİNMEYENLER
GÖZ RENGİ NASIL OLUŞUR?
İnsanların gözleri neden farklı renktedir?

Gözlerimizin temel görevi doğal olarak bizlere etrafımızda olan biten şeyleri fark etmek ve beynimizin olan biteni şekillendirmesine yardımcı olmaktır. Ama kabul edelim ki gözümüz organ olmanın yanı sıra, çok önemli estetik unsurlardan biri. Özellikle renk konusunda, peki gözlerimizin renkleri nasıl oluşuyor bunu hiç düşündünüz mü?

Bazı göz renklerinin daha nadir görülmesinin diğer bir nedeni ise bu göz rengi genlerinin resesif, yani çekinik olmasıdır. Yani bu nadir renklere sahip genler çekinik, sık karşılaşılan renklere sahip genler ise baskın, dominanttır. Göz renklerinden sorumlu olan genlere dair araştırmalar halen devam etmekte ve henüz çok kesin olarak açıklanamamaktadır.

Gözlere rengini veren, yani renkli olarak görülen kısım iristir. Göz rengi de bu irisin pigmentasyonu ve ışığın iriste yansıması olmak üzere iki farklı faktöre bağlı olarak meydana gelir. Gözün bu iris bölümü; melanin olarak adlandırılan kahverengi pigment ve lipokrom olarak adlandırılan sarımtırak bir pigmenten oluşuyor. Bu bağlamda eğer iris hücrelerinde melanin pigmenti daha fazla yoğunluk gösteriyorsa göz rengimiz koyu, lipokrom fazla ise de göz rengimiz daha açık oluyor.

Toplumumuzda mavi ve yeşil renkli gözlere sahip olan kişilerin sayısı kahverengi ve koyu kahverengi gözlere sahip olanlara göre çok daha az sayıdadır.