3,4 arkadaş olarak bir paket sigaraya girdiğimiz zamandır. özentiyle başlar, gereği yokken tadına bakarsın, arkadaş ortamında itiraz eden olmak istemezsin. okulda hocaların uğramadığı bir alan seçilir nöbetleşe içilir.
bir kez denedim, denemez olaydım. tiryakisi olanlara saygı duymakla birlikte sigarayı asla düzenli olarak kullanabileceğimi düşünmüyorum açıkçası. o günden sonra tövbeliyim.
geçen yaz içtim. i̇çerken gözlerimdeb yaşlar geldi burnum tıkandı.. i̇ğrendim. nasıl içiyo insanlar bunu
hangi sene olduğunu hatırlamıyorum. yaz tatilindeydik. o zamanlar ben sigarayı, büyüdüğünde kullanılması zaruri bir şey zannederdim. etrafımdaki herkes sigara tiryakisiydi. kahveyle bir sigara tellendirmezsen olmazdı. sonra yemeklerin hemen bitiminde sigara yakılır, yemek anca sigarayla tamam olunurdu. dertlenince, sevinince, kadınlar dedikodu yaparken, erkekler çalışırlarken. yani anlayacağınız ben sigarayı önemli bir gereçmiş addederdim. etrafında herkesin kullandığı bir şeyin kötü bir alışkanlık olduğunu nasıl anlayabilirsin ki. hatta çocukken çubuk krakerlerimizi sigara yapıp, komşuculuk oynardık arkadaşlarla.

ben böyle böyle. büyüyünce ilk işim sigara içmek olacak diye şartlandırdım kendimi. neyse. henüz o kadar büyümemiştim. dediğim gibi yaz tatilindeydik. bizim evin önünde semt pazarı kurulur idi. annem o gün pazara çıkmıştı. bir saat kadar sonra geri döndü. ben o sıra kitap okuyordum evde. hatta okuduğum kitap bile aklımda, çalıkuşu. neyse. annem poşetleri mutfağa bıraktı. holde bir kanepemiz vardı. yorulmuş belli, kendini kanepeye attı. sigara yaktı. sigarayı yakar, yakmaz da tezgahlardan birinde poşetini unuttuğunu anımsadı. pazar kapı önünde ya, inip alayım dedi.

sigara, kül tablasında yanar vaziyette kaldı. annem poşeti almak için evin kapısından çıktığı anda, bende amansız bir istek. sigara içme isteği. hep özendiğim, herkesin elinden düşürmediği sigara. önce korktum. öyle de tırsak bir insanım. sonra sigarayı deneme isteğim, korkumu yendi. kül tablasından sigarayı aldım. ağzıma götürdüm. asıldım sigaraya. daha ilk denememde duman gözüme doldu mk. inanılmaz yandı gözüm. devamını getiremedim.

o gün gerçekten sigaradan tiksinmiştim. uzunca çok uzunca bir zaman geçene değin bir daha sigara denemedim.

şimdilerde ise evet içiyorum hem de haddinden fazla. umarım bırakabilecek iradeyi bir gün kendimde bulurum.
ben lisede çok aktif bir çocuktum. katılmadığım etkinlik türü yoktu. birgün belediye meclisinin yemeğine katılmıştık arkadaşlarımla :d yaş ortalamaso 68 falan zaten o da ortalamayı 15 yaşındaki biz düşürdüğümüz için. yemek yedik falan sonra godoman amcalar teyzeler sahneye çıkıp yapacakları icraatları anlatmaya başladılar falan. biz de ne halt etmeye gittiysek oraya nasıl canımz sıkılıyor, nasıl hiçbir şey anlamıyoruz ama. şerefsiz bir arkadaşım vardı. gel bi dal sigara içelim dedi. aaaa neee sen sigara mı içiyorsun ne kadar ayıp bir şey ben içmiyorum ve seni çok kınadım dedim. arkadaşım gel şunları dinleyeceğimize biraz eğlenelim dedi. bakkala gittik. bir camel bir de çakmak aldık. bakkaldan çıktık. yakıcaz sigaraları, çakmak yanmıyor. orada ilahi bir mesaj gelmiş işte bırak git demi. yok, aptal arkadaşım bakkala geri girdi. çakmağı göstererek dayı bu çakmıyo dedi. allahtan dayı ters bit yanıt vermedi. çakmağımızo değiştirdi. sonra gittik boş bir araziye çömdük keko gibi. hayır az önce belediye encümeni ile toplantıdaydık yani. yaktık, içime çekmesini gösterdi bana falan. 7-8 sene oldu herhalde daha yılbaşında bıraktım. allah da seni bildiği gibi yapsın ismini vermek istediğim kötü yola düşüren arkadaşım.
lise birin sonlarına doğru arkadaşlıkların tam pekişmiş olduğu zamanlar ayşe diye bir arkadaşım var sigara içiyor ben daha önce hiç içmemiş bir şahısım o zamanlar ayşeden sigara istedim denemek için kendisi beni uyardı başlarsın sonra ayşe yüzünden başladım dersin dedi yok demem dedim kararlıyım sigara içmeye sonra başladım baş dönmesi mide bulantısı kusma her türlü vücudum bu zehre karşı reaksiyon gösteriyor benimki de inat ya bunlara rağmen içiyorum böyle böyle alıştım ara ara bıraktım 6 ay içmediğim oldu tekrar başladım şuan aktif bir kullanıcıyım ve bırakmak istememe tiksinmeme rağmen bir türlü bırakamıyorum size tavsiyem arkadaşlar hiç başlamayın tüm kanserlerin anası bu meret sağlıklı bir yaşam sürüp sürünmeden ölmek istiyorsanız ya hiç başlamayın yada içiyorsanız bırakın
lise birdeyken yurdun çamaşır balkonunda içmiştik arkadaşlarımla. şimdi isimlerini bile hatırlamıyorum. ama bi kız vardı evli sevgilisi vardı. ne kadar iğrenç. neyse işte o sevgilisi buna bir paket vermiş. getirdi bize
dedi içelim.
tamam dedik. herkes uyuyunca içmiştik.
hiç sevmemiştim o zamanlar.
şimdiyse günde bir paket bitiyor.
dertsiz insan ne bilsin işte. i̇çmem asla demiştim.
büyük konuşmuşum.
kaçıncısını yaktığım sigaramı içerken yazıyorum bunları.
yahu ben rüyamda sürekli sigara içiyorum. halbuki sigaranın tadına hiç bakmadım daha önce. rüyamda defalarca kez sigara içtim ama eminim ki rüyamda gördüğüm gibi bir his değildir sigara içmek. ama rüyamda gördüğüm baya kötü bir şeydi açıkçası.