olmalı ama genelde erkekler ödemekte ısrar ettikleri için (bence etmemeliler) hesaba ortak olmak konusunda teklif edip ısrar etmemeli. iki ısrardan iyi sonuçlar çıkmıyor, birinden biri sinirlenebiliyor
ilk buluşma olmasa da olur, sonraki buluşmalarda her halükarda ortak ödenecek, hesaba dahil olunacak. ilk buluşmada hesaba ortak çıkmak isteyince belki erkek tarafı gurur yapabilir, hoş karşılamayabilir.
ilk buluşma genelde erkeğin davetiyle gerçekleştiği için olmamalı, yani zaten kadına ödetmeyecektir ayrıca abes de kaçıyor ortak olmaya çalışmak. buluşmaların devamı geldiğinde zaten ortak planlara dönüşür, hesap da ortak ödenir.
ilk buluşmaya davet etti ama belki planlar değişti, yediğin- içtiğin ortalamanın üstünde geldi. karşı tarafın planladığı gibi olmadı diyelim. bir de bu tarafından bakmalı olaya. ilk buluşmada dünyaları yiyecek değiliz ama düşünceli olmakta fayda var yine de. hesaba ortak olmak istediğini söylemeli en azından. istemezse yine çekilirsin kenara. hesap gelince, hadi öde bakalım der gibi kenara çekilmek hoş olmuyor sanki.
Bence ilk buluşma için geçerli bi kural gibi geliyor bana erkek ödemeli belki yanlış düşünüyorum ama bana sadece ilk buluşmaya özel erkek ödemeli gibi geliyor . Diğerlerini ortaklaşa ödenir zaten ama ilki erkek ödemeli
eğer kadınla sevgili olma yada flörtleşme yolunda ilerliyorsanız sakın alman usulu yapayım demeyin 2. görüşme olmadan olay başlamadan biter. Kadının gözünde pinti birisi gibi görünürsünüz. Eğer normal arkadaşsanız herkes kendi hesabını ödeyebilir sorun olmaz.
Zorunda değil bence. Genelde ben ödeyeyim diye diretiyorlar. Yok ben de kendi kısmımı ödeyeyim dediğinizde tamam falan diyorsa bölüşüp ödeyin zaten, ama kabul etmiyorsa uzatmayın. Sonra kavgaya veya boş bir tartışmaya dönmesin.
Benim açımdan şöyle bir şey de var, ben para işlerinin konuşulmasını pek sevmem. Yok benimki 10₺ ediyor seninki 20₺ ediyor falan hiç hoşuma gitmiyor. O yüzden ben daha çok bir ben ödeyeyim bir o ödesin falan mantığındayım. Tabii sırayla paslaşma işi değil bu ama, bu sefer ben ısmarladım yemeği diyelim diğerine sen ısmarlasın derim.
bence olmalı. karşınızdaki insanı da düşünün. burcu esmersoy gibi olmamalıyız bence. karşımızdaki insan bizim yediğimizi içtiğimizi neden ödesin ki?
kesinlikle olmalı, hesapları erkek ödemeli diye bir kuralın geçerliliğini ve hiçbir etik yanını göremiyorum. neden bilmiyorum ama hesabı erkek ödemeli diyen bir güruh var ve bana çok tehlikeli geliyorlar.