Galata Kulesi, Türkiye'nin İstanbul şehrinin Beyoğlu ilçesinde bulunan bir kuledir. Adını, bulunduğu Galata semtinden alır. Galata Surları dahilinde bir gözetleme kulesi olarak inşa edilen kule, günümüzde, içerisinde barındırdığı çeşitli unsurlarla birlikte turistik amaçla, bir sergi alanı ve müze olarak kullanılır. Beyoğlu'nun ve İstanbul'un sembol yapılarından biri konumundadır.

Bizans İmparatorluğu ile ittifak hâlinde olan Cenevizliler tarafından 1267'de, Haliç'in kuzeyinde bulunan Galata'da "Pera" adlı bir koloni kuruldu. Bu koloninin hakimiyet alanı zaman içinde Bizans tarafından verilen izinlerle genişlerken Cenevizliler, kuzeydoğu yönündeki tepeye doğru bu izinlere uygunsuz bir şekilde hakimiyet alanını arttırarak 1335-1349 yılları arasında bölgede birtakım tahkimatlar inşa etti. Bu çalışmalar kapsamında, tepesinde bulunan haçtan ötürü o dönem "Kutsal Haç Kulesi" (Turris Sancte Crucis) olarak anılan Galata Kulesi de 1348'de inşa edildi.
çoğu kişi için klişe gelse de bence en özel yapılardan. tepesine çıkınca bütün i̇stanbul ayaklarının altına geliyor. bir kere çıkma fırsatım oldu tek başıma gönül isterdi ki sevdiğim insanla cikayim
bende ilk defa bir sevgilimle galata kulesine gitmiştim. oraya kiminle çıkarsan o kişiyle evlenirsin diye bir söz duymuştum bir çok kişiden. fakat inanmıyordum tabi. ama o çıktığım kişiyle şuan da evliyiz. tesadüf mü bilemedim.