fazla fedakar olmak kendine zarar vermek demektir bence. çünkü fedakar olunca ister istemez insan kendinden bir şeyler veriyor. bu hayatta kendimize değer vermemiz ve kendimiz için bir şeyler yapmamız gerekiyor bana göre.
bence bu hayatta asla fazla fedakar olmayın olan size olur. ben yıllarca öyle yaptım o kırılmasın bu kırılmasın diye diye bi bakıyorsun sen param parça olmuşsun. olmanız gerektigi kadar olun fedakarlığı da bı dozu olmalı. bazen bencil olmak gerekiyorsada olun hep başkaları için yaşamayın birazda kendiniz için yaşayın.
aslında ben buna enayiliK, haddinden fazla taviz vermek diyorum. ama siz ne diyorsunuz? bilemem kuzucuklarım..
fazla fedakarlık karakterden ve kişilikten taviz vermek demektir. sizin de bir egonuz var. siz de değerlisiniz. herkese hak ettiği kadar fedakarlık yapılması gerekir. her şeyin fazlası zarardır.
tdk üzerinden ele alındığı zaman fedakarlık ile beraber fedakarlık yapmak ve fedakarlık etmek sözlük grupları da yer almaktadır. öncelikle fedakarlık yapmak kelimesine bakıldığı zaman, ‘kendinde ya da kendinde olan herhangi bir durumu başka bir iyilik için çekinmeden gerçekleştirmek’ anlamı eşliğinde bu kelime ifade edilebilmektedir.

aynı zamanda tdk açısından fedakarlık etmek ise, ‘özellikle bir kişinin kendi iyiliğini bir kenara bırakmak suretiyle başkasına yaptığı iyilik’ olarak nitelemek mümkün. çıkar gözetmeksizin hiçbir karşılık beklemeden her şeyiyle yardım etmek olarak da anlatmak mümkün.

‘’o fedakarlık yapmaktan asla kaçınmaz.’’

‘’fedakarlık etmeden başarı sağlanamaz.’’

bu şekilde farklı cümleler içerisinde her 3 kelimeyi de kullanabilirsiniz.
fazla sevmek de zarar fazla fedakar olmak da zarar. her defasında fedakar olan insan maalesef ki özellikle bizim toplumumuzda sömürülmeye müsait saf insan olarak nitelendirilmek öteye geçemiyor. zamanında fedakar oldum elime hiçbir şey geçmedi. aksine en yakınım dediğim birçok kişiden de tekme yedim. bu yüzden kızlarım, sakın ailem dediğiniz kişiler dışında kimseye fedakar olmayın.
çokça da ezilmeyi beraberinde getirecek durum. çünkü siz kendinizden bir şeyler kattıkça, kendinizden vazgeçtikçe karşı taraf da sizi ezebileceğini düşünüyor kendi kendine. kimseye ederinden fazla değer verip de hayatının merkezine koymamak lazım ya. fazla ilgiyi fedakarlığı görünce şımarıyorlar sonra olan bize oluyor. niyeyse köpek çekenin daha çok sevildiği bir yerde fedakarlık enayilikmiş gibi görülüyor.
her bünyeye zarar verir fazla fedakar olmak. kendinizden ne kadar verseniz de bir süre sonra hayatınızdaki insanlara asla yeterli gelmemeye devam eder. devam etmekle birlikte bu fedakarlığa devam ederken bir bakmışsınız kendinize kalmamışsınız. kendiniz için yaptığınız en insani durum bile size kendiniz için fazla bir şey yapıyormuş hissi verir ve zamanla kendinizi değersiz hissetmenize neden olur. sanki siz olmasanız hayatta bir şeyler eksik olacakmış da siz o eksiklikleri tamamlamak için dünyaya gelmişsiniz gibi canla başla çalışırsınız. bir şeyleri fark ettiğinizde iş işten geçmiş siz çoktan tükenmişsinizdir ve fedakarlık farkındalıkla birlikte derin bir depresyona bırakır kendini.