evden yemek götürmek dışarıda yemeye göre sağlıklı ve ekonomik. hem evden götürdüğün yemeğin içine ne koyduğundan ve temizliğinden haberin var, hem de dışarıdakinin içini ve temizliğini bilmemekle birlikte iyi bir "esnaf lokantasında" iki kap yemek 25-30 lira arası. ben her gün 30 lira versem batarım zaten üç kuruşa çalışılıyor. daha ucuzunu yesen reflü garanti. hem cebine, hem sağlığına zarar.
çalıştığım dönemlerde asla dışarıdan yemek yemedim,içim almıyor,tostta birşey mi ekmek arası yaprak sarması bile götürmüşmüşüm var.
ben bu yemek getirme olayını çok seviyorum. küçükken yaptığımızda çok hoşuma giderdi. herkes sıra örtüsü getirip onun üstüne yerdi. hem sağlıklıydı hem ekonomik. lisede de tekrar yaptım. arkadaşlarımızla gün yapar gibi yapıyorduk. dershaneye giderken de yaptım. özellikle arkadaşlarla yapınca daha bir zevkli. birbirimizi sağlıklı olmaya teşvik ediyorduk. ünide denemedim açıkcası. ama denemek isterim. et tavuk vs yiyemiyorum. keşke yiyebilseydim. onlarla çok güzel salatalar oluyor. malum yanında götüreceğin yemek soğuk da yiyilebilmeli. koku yapmamalı. salata türü şeyler iyi oluyor. sandviç, poğaçalar. makarna salatası, rus salatası. kahvaltılık, kuruyemişler falan.
canının kıymetini bilen yemeğini evden getirir. sağladığı ekonomik katkı da azımsanamaz. hayatı başkaları ne der baskısı altında yaşamak da yıpratıcı. absürt olmadıkça kişi dilediğince yaşamalı ki; yaşamaktan zevk alsın.
biz işyerine tencereyle sarma dolma getirirdik.çorba bile getirmişliğimiz var.kimseyi takmayız.çok zevkli oluyor bize özeniyorlar bile.
çalıştığım dönemlerde hep yaptığım şeydi bu. dışarıdan yemek almak hem para hem de sağlık açısından sıkıntılı. zaten bir tek ben yapmazdım diğer iş arkadaşlarım da gerek kahvaltı için gerek öğle yemeği için evden tost veya sandviç getirirlerdi. bu başlığı açan kişiyi çok eleştirecektim ama başlığı açma amacını anladım. :) eğer seni bunu yaptığın için varoş bulan biri varsa o büyük ihtimal kraliçenin bir akrabasıdır! boşver takılma.
başlığı görünce yanlış anlaşılmalar olmuş olabilir. ama doğru bir başlık seçtiğim kanısındayım. fikirlerinizi almam ve bu dışarda yememe evden yemek getirme meselesinde yanlız olmadığımı bilmek benim çok hoşuma gitti arkadaşlar. bende çok fazla yemek ayrımı yaparım ve çok iğrenen bir insanım akrabalarımın arkadaşlarımın bile evlerinde neredeyse yemek yemem malesef bu durum çok zorlu evden yemek getirmek için işe-okula falan gidiyorsanız vakit lazım ve vakit ayırma gibi durum yoksa kraker bisküvi gibi kapalı hazır gıdalarla günü geçirmek zorunda kalabiliyorsunuz.
başlığı görünce başta aşırı sinirlendim ama sanırım bir yandan dikkat çekilmesi için (umarım) böyle yazılmış ben lisenin üç yılı yemeğini evden götüren biri olarak söleyebilirim ki imkanınız varsa iş, okul vb. gibi yerlerde en güzel beslenme yöntemi budur. bazen akşamdan kalma sebzeli makarna, köfte; bazen de peynir ekmek, gözleme gibi şeyler götürüyordum. hem harçlığım cebimde kalıyordu hem de dışarıya göre çok daha sağlıklı besleniyordum. ama dışardan yemeyi seven birine de 'git yemeğini evden getir' diyemem herkesin kendi tercihi ama biri diğerinden daha ezikçe değil:)