Arakadaşlar atanınca ilk isim tel taktırmak olacak ama çok korkuyorum. Hayalim olan düzgün duran dişlere sadece böyle ulaşabilirim. O yüzden yaoacak birşey yok. Ama gerçekten korkulduğu kadar ağrı veriyor ve rahatsız ediyor mu?
benim sadece alt çeneme takılmıştı. takıldığı gün kabus gibiydi, ne konuşabildim, ne de yemek yiyebildim. her gece ağrı yapıyordu. sonra hızla alışmaya başladım, varlığını bile hissetmez oldum. derken 7.ayımda kurtuldum.

bugüne kadar yaptırmamış olmakla birlikte, diş teli kullananlara karşı da bir önyargım yok. tabii ki bu durum sağlıkla ilgili olduğu için dalga geçenleri anlamakta zorluk çekiyorum ve çocukça buluyorum. zaten artık gözle görülür bir şekilde olmaktan çıkarak yeni teknolojik devrimler sayesinde de dişin arka tarafından yapılarak görünmesinin önüne de geçilmiş oluyor. çok fazla acı vereceğini sanmam. alışmak belki zor olur, o kadar.
dişin yapısına ve tedavi şekline göre değişir bu durum. benim tedavi sürecim 2 yıl sürecek ben şu an 10. ayımdayım ve öyle aman aman bir ağrı çekmedim. hele telleri takarken hiç ağrı hissetmiyorsunuz. dişlerinizin üstüne braket yapıştırıp tel geçiriyor ağrısız bir işlem. onun dışında sadece ilk teller takıldığı zaman eskisi gibi çiğneyemiyorsunuz hiç bir şeyi. zamanla tellere alıştıkça aşılıyor bu durum
ben şu an sert olan yiyecekler hariç her şeyi rahatlıkla yiyebiliyorum.
ilk aylar zorlandım sonra da pek bir ağrı acı hissetmedim. dişlerinizden ciddi anlamda memnun değilseniz en kısa zamanda taktırın derim. tel fiyatları aldı başını gidiyor çünkü.
dişlerim gayet düzgün o yüzden böyle bir derdim yok böyle sıkıntılarım yok. fakat ben genel olarak sevmiyorum ki zaten takan birkaç arkadaşım var ve çok zahmetli bir iş olduğunu söylüyorlar. ama gerçekten faydasının çok büyük olduğunu düşünüyorum gerçekten çok güzel bir etkisi var yani. yani kimisi tamamen zorunluluktan kimisi ve görünüşünden hoşlanmadığı için taktırıyor ama iki şekilde de saygı duyuyorum yani hatta toplum içersinde bunun garipsenmesinden ben bile rahatsızım.
i̇lk bir hafta sıkıntı yaşayabilirsin alışmak için ama onun haricinde hiç bir sorun yok dikkatlice temizlemen gerek, kontrollerinide ihmal etmemelisin çok geçmeden kurtulursun zaten.