çin'deki bir abimizin yarasa yemesi sonucu (nasıl yediyse artık) evrim geçirerek insanlara da bulaşmaya başlayan, avrupa, amerika derken tüm dünyayı saran ve söylenene göre yüzyılda bir görünen, insanları evlerinde karantinaya zorlayan bir virüs. (bkz:korona virüsü)
bu korona bana neler ögretti?
biz büyükleri ziyaret etmiyorduk buyuklerden mahrum kaldık. Kadınlar yemek yapmıyordu coronada restorantlar kapandı kadınlar evde yemek yapmaya başladı...Anneler babalar çocuklarıyla ilgilenmiyorlardı okullar kapandı başlarına kaldı....İnsanlar bayramlarda tatili tercih ediyorlardı koronada tatil yerleri kapandı.. kaldık evde ... İnsanlar akrabalarını ziyaret etmeyi tercih etmiyorlardı avmlerde geziyorlardı avmler kapandı.Doğa harap olmuştu doğa bizi kovdu yenilendi tek olumlu yönü bu olabilir. Coronadan öğreneceğimiz çok sey var aslında bakacak olursak dostlar..
Ah Corona valla hayatımız tamamen değişti. Hayatlarımızı evlerimize sığdırdık. Sosyal ilişkiler,iş,eğitim her alanda değişim söz konusu oldu. Bu dönemin iyi bir öğretici olduğunu düşünüyorum. Yani anlayabilene tabi. Herkes kendiyle baş başa kaldı. Kendiyle yüzleşme fırsatı buldu. Aslında hayatımızda olan her şeyin değerini anladık şikayet ettiğimiz şeylerin bile aslında ne kadar aranılan şeyler olduğunu görmüş olduk. Zorlu bir sınav geçiriyoruz. Sağlığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk bence. Çoğu şeyi özledik.. Corona geçse bile belki artik hiçbir şey eskisi gibi olmayacak sonuçta bu sürecin psikolojilere de ağır etkisi oldu. Ama en çok çocukların küçükken böyle bir şeyle yüzleşmiş ve maskeler ardında durmak zorunda kalmış olması üzücü. Hayatını kaybeden onca insan. Hepimizin maskelerle bir hayat sürmesi gerçekten unutulmayacak şeyler arasına girdi.
Bana yıllardır okuyamadığım üniversitemi okuma şansı verdi pandemi, uzaktan eğitim harika oldu benim için.
Bir yıl öncesine kadar hiç duymamış olduğum ama bir yıl içinde belki de hayatımda en çok duyduğum kelime oldu. (Muhtemelen adımı daha çok duymuşumdur. )
Tüm insanlığa kendine gel diyen, herşeyin kıymetini anlamamızı sağlayan nefesimizi kıymetini bilmemizi sağlayan lanet bir hastalık.
Kaç yıldır Üniversite mezuniyeti bekliyoruz ama o da olmayacak gibi. Kasap et derdinde koyun can gibi olabilir bu derdim ama 5 yıldır uğraşıyoruz bi kep atsaydık be. Gerçekten mezuniyet olöazsa hep içimde bir ukte olarak kalacak.