genelde erkekler üzerinden açılır bu konu ama kızlar da ilk direksiyon dersini babalarından alıyor. oğlum olsaydı kafasına vura vura öğretmiştim sana kıyamıyorum dedi babam canım ya
pikniğe gittiğimizde arabayı park ettiği yere çok güneş vuruyor diye gölge bir yere çekmek isteyen babama, bir hevesle ben çekeyim diye atladım. nasıl olsa piknik alanı kimseler yok bulunduğumuz yerde. beni bir kez bile direksiyonun başına geçirmemiş, frenin gazın yerini göstermemiş olan mantık abidesi babam tuhaf bir şekilde hadi sen çek dedi. olay aynen şöyle gerçekleşti; gaza yüklendim, arabanın direksiyon tarafından kapısı açık, babam kapıya yapışmış bir şekilde yanımda koşuyor diğer yandan dereye uçmayalım diye direksiyonu tutuyor tek eliyle ve ben freni bulmaya çalışıyorum, son anda babam uzanıp el frenini çekiyor. annem ağlamaklı, ben salak gibi kaldım, babam kenara çekilip bir sigara yaktı. ailecek hatırladıkça neden böyle mantıksız bir iş yaptığımızı sorguluyoruz hala.
babam birine bir şey öğretirken karşı tarafın bilmiyor oluşuna sanki sinirlenerek öğretiyor. komik ama gerçek. kızına araba sürmeyi öğreten babalara özeniyorum ama sırf babamın bu huyundan dolayı teklif etmedim, kendisi de bana bu konuyla gelmedi zaten. çünkü kesin tartışırız, agresifce veirlen dersten bir şey öğrenemem, teşvik edici olmalı.
yavaştan almaya başladım dersleri. panik ve heyecanlı olduğumdan babamı kızdırmamak için mümkün olduğunca yavaştan gidiyorum.
bunu deneyebildiğim için mutluyum. babamla anılar biriktirmiş oldum sonuçta ama en sonunda kursa gittim tabi.
kursa gittiğimde kurstaki hocam da söyledi, babadan ve kocadan hoca olmaz diye. çok da hak verdim doğru söylemiş kadın. çünkü baba ve eş erkek olduğu için daha çok araba kullanmışlar ve daha tecrübeliler. küçük yaşlarda araba kaçıran sürmeye başlayan bir kız duymadım şimdiye kadar.
aslında araba kullanmada daha usta olmaları da tamamen buna bağlı bence neyse.
onlar araba kullanmayı çok iyi bildikleri için sürekli yaptığım hataları, o öyle olur mu, bu böyle olur mu, şeklinde uyarınca kırılabiliyorsun ama kurstaki hoca konuşunca çok da etkilenmiyorsun.
doğrusunu öğrenmeye çalışıyorsun vs yani demem o ki kızlar,
babadan da kocadan da hoca olmaz ☺️
ben babamı izleyerek öğrendim güzel araba kullanır eşinden öğrendim araba kullanmayı 18 yaşında ehliyetimi aldım bazı şeyler şans meselesi.
bir de bir araba kullanmaktan çok araba sevmek arabayı tanımak çok önemli arabaya bindiğin zaman ki o an zaten kendiliğinden oluyor her şey.
ablama öğretmeye kalktı ve çokta sabırlı olmadığı için asla ama asla ondan öğretmesini istemedim zaten kendi de çok hevesli değildi öğretmeye..
bu başlığın altına anımı anlatacak bi babam olduğu için allah’a şükğrler olsun diyerek yorumuma başlamak istiyorum...
ben araba kullanmaktan hiç anlamazdım 6 ay öncesine kadar arabayı kaldıramazdım bile sonra ehliyet almaya karar kıldım ve çok hırs yaptım bunları yazıyor olmam 3 defa direksiyon sınavından kalmamış olmam demek değildir ahahahahhaha çaktırmayın ya çok ağladım zaten geçemediğim için ama çok şükür her zaman yanımda oldu babam geçemesem de bir daha denersin sakın üzülme dedi bunu bilmek duymak bile ne kadar mutlu ediyor bir bilseniz :)
beraber pratik yapmaya çıktığımız ilk gün sol ayağımla frene basmışım. ne var yani ben sol ayağımı daha aktif kullanıyorsam? o kızıyor, ben gülüyorum. niye gülüyorum diye daha çok kızmaya başlıyor. i̇lk gün böyle geçmişti efenim. devam eden günlerde neden direksiyonu tek elle çevirmiyorsun, (baktığım halde) neden aynalarına bakmıyorsun gibi problemler de yaşandı tabi...
aradan aylar geçti. ehliyet alındı, defalarca kez trafiğe çıkıldı. ama hala her dışarı çıkışımızda hızlı git-yavaş git-aynana bak gibi uyarılarda bulunur. yani öğrenme süreci sancılı, sonrasında da birlikte dışarı çıkmak çok mantıklı değil. babayla bu iş olmuyor efenim illa ki karışıyor :)
yaşarken çok zorlandığım bir durum.
kursa yazılmadan önce direksiyona oturmamıştım bile. babam da beni bir araziye götürüp alıştırma yapmamızı söyledi. bildiğiniz boş bir arazi. ve küçüktü de açıkçası. vitesi 2'ye attığım an babamın sesi yükselmeye başlıyordu. o kadar zorlanıyordum ki. her an panik içerisindeydi. neyse ki sonrasında başka bir çözüm yolu bulduk. 5 yıldır ehliyetim var aktif olarak da araç kullanıyorum ve arabayı babam hala bana kullandırtmıyor jfdjfd. önceden üzülüyordum ama artık alıştım.