çok tatlı değil mi. anneden babadan alınan harçlıktan daha özel sanki. harcamaya kıyamıyorum o derece
öğrenciliğimde harçlığımı hiç eksik etmeyen canım babaannem. en yokluk döneminde gelir o harçlık, mutlu eder. bir yandan da kıyamazsın, almak istemezsin, param var yalanları söyleyerek reddedersin.
babaannem azıcık maaşından beni düşünerek ayırıp harçlık verdiğinde duygulanıyorum. paran olmayınca iste benden diyor, parasız kalırım yine isteyemem.
harika bişey aldığı üç kuruş para ama seni düşünüyor kıyamam pamuk helvama.. bide gitmiş bana çeyizim için çaydanlık cezve takımı, yemek takımı almış yahu sen naptın dedim hiç gerek var mıydı? olsun ben onu taksit taksit ödücem bana zor gelmez içimden geldi diyo.. 80 küsur yaşında ama gördüğüm ennn bilge kadın bana biçok şeyi o öğretti küçüklüğümde allah başımızdan eksik etmesin pamuşumu :D
Sırf para almak için evi saatlerce aklayıp paklamam gerçek bir fakir olduğumun kanıtıdır bence
Rahmetli babannem harçlık verme isini hep gizliden gizliye yapardı ya özellikle yanına çağırır ya da evden tam çıkarken elime sıkıştırır dı rahmet olsun ruhuna kıymetini bilin yanınızda ki büyüklerin kızlar
Benim yaşım harçlık almaya yetmedi maalesef vefat etti kendisi. Ama çok eli açık bir kadındı bir şey alırdı en en iyisini alırdı her zaman. Öyle hani ucuz olsun çok olsuncı değildi babaannem. Az olurdu ama en kalitelisi olurdu.

Bir gün ben küçüğüm 3 yaşında falanım babaannemin 80'ler şehir tarzı döşenmiş sıcacık evinde tvde Çocuklar Duymasın izliyoruz (Şimdiki rezil olan Çocuklar Duymasın evet) Sonra ordakş Meltem'in kırmızı spor botları varmış. Ben görür görmez dayanamayıp anneme "Ben o botları istiyorum" dedim . Daha sonra babaannem beni kolumdan çekip ne istiyorsun diye sordu. Ben de o kırmızı botlar dedim. Daha sonra babannem maaşını çekince bekar halama aldırmış o kırmızı botlardan.

Babaanemden harçlık alamadım ama bana kırmızı bot almasını asla unutmayacağım canım benim.
Ne güzeldi o günler. Sekiz yıl öncesine kadar yaşadığım bir duyguydu canım babaannem nurlar içinde uyusun maaşını aldığı gibi bana da abime de hemen harçlık verirdi. Allah'a şükür ki babaanne sevgisi gördük yaşadık. Güzel insanlar yokluk çeken insanlar, herşeyin kıymetini bilen sevmeyi bilen sevilmeyi de dibine kadar hakeden insanlar
Uyuşturucu alıyormuşsunuz hissi yaratır. O el cebe gider ve kimseye gösterilmeden size teslim edilir ve her şey o kadar hızlı bir şekilde olup biter ki.. Sonra hiçbir şey olmamış gibi iki taraf da hayatına devam eder. İyi ki varlar. Sağ olsunlar, canlarımız.