çok güzel attım. önce kendimi bu eşyalara bakabilecek gücü bulmaya hazırladım. birkaç ay sonra da kolları sıvayıp hepsini çöp poşetine doldurdum. en azından dolabımı açtığımda gözüme takılıp beni duygudan duygudan sürüklemiyolar artık.
attıktan birkaç ay sonra pişman olmak. keşke bekleseydim diyorum şimdi o eşyalarımı geri istiyorum
yeni anısı olacak eşyalara yer açmak gerek o yüzden atabilmeli. ne demek atamıyorum. ama doğru zamanı beklemek önemli, daha kötü olmamak adına
gerçek bir çöpçüyüm bu anlamda. nerden gelirse gelsin, nerden elime ulaşmışsa hepsine bir anı yükleyip saklıyorum. atılması gereken bir ton eşyam var muhtemelen, yapamıyorum.
en işimize yaramayacak eşyayı bile yüklediğimiz anlamdan dolayı atmaya kıyamayız. yaşanmış özel bir günden kalmıştır, bize o günü tekrar yaşatırmış gibi sanki. o eşyayı çöpe atmak, o günü çöpe atmakla eşdeğer oluyor. fazla mı anlam yüklüyoruz ne?
Anası var diye hiçbir şeyi atamadığım için acaba bu bir biriktirme hastalığı mı diye düşünmeye başladım. Fotoğrafları alınan hediyeleri atamazsın anladım ama bari ziyarete gittiğin zaman aldığın uçak biletini at be kızım. Benim gibi her anıyı saklayan insanlar için O anıları yaratan kişiler hayatımızdan çıkmış olsalar bile onları hayatımızdan çıkarmak çok zor. Mesela eski sevgilimin bana aldığı ayıcığı hala atmıyorum. Neden çünkü anası var. evet her gece eski sevgilimin bana aldığı ayıcığa sarılarak yatıyorum. Eski flört ettiğim çocuğu askerde ziyarete gittiğimde aldığım uçak biletlerini bile saklıyorum geçen gün ya çocuk evlendi artık atayım şunları dedim ama sonra içimden bir ses ya atma dedi. İşte o içimdeki ses yüzünden ev çöplük halinde.
Eğer eşyanın sahibi ölmediyse ve bir şekilde hayatımızdan çıktıysa çok da güzel atılır. Hayatında yeniliklere yer açmaktır bu aynı zamanda. Evrene her türlü yeniliğe hazırım, eskiye dair ne varsa sildim attım demenin en güzel yoludur. Yapınız yaptırınız. Sonuçta anı dediğimiz şey güzel günleri hatırlatmak içindir. Size baktıkça acı çektirecek daha da kötüsü geçmişe takılıp kalmanıza, ilerleyememenize neden olacak hiçbir eşyayı, anıyı tutmayın. Atın, salın gitsin
atınca anısını da unutuyorsunuz mis bi olay kıyamadığım şeyleri attım. özgüven ve rahatlık geliyor inanın bana. eski arkadaş sevgili falan fark etmez o kişiyle ilişkiniz bittiyse atın canlarım. güzel anı her zaman hafızada zaten eşyaya anlam yükleyip saklamaya çok da gerek yok.
aklıma bi laf geldi bende resmi bile yok o sadece hafızamda". kısacası o anı eşyada yaşatmak yerine sizde yaşasın
bende anılara kıyamayanlardanım ama doğru olduğunu düşünmüyorum. hayatından çıkaracaksan eğer anıların hiç bir önemi yoktur
çok güzel uyguladığım bir durumdur. anısı var diye yaprak, kağıt parçası dahi saklamışlığım vardır. ama bazen öyle şeyler yaşanır ki, onların hepsini atarım.