toplumda ailelerin özellikle kız çocukları üzerindeki hassasiyetini düşenecek olursak üniversite dönemi yine özellikle kızların kendini ve çevresini keşfedebileceği en verimli zamanlar. hayatta bir daha böyle sorumsuzca yaşanabilecek bir dönem olamayacağı için de tadını çıkarmak lazım. ailem benden kopsa da ilk 2 yıl ben kopamadım. her hafta sonu yanlarındaydım ve bir süre sonra artık onlar neden bu kadar sık geliyorsun demeye başlamışlardı. sonraları başımın çaresine bakmayı deneyeyim derken en karmaşık dönemime adım atmış bulundum. yine de iyi ki yaşandı.

eğer çocuk sahibi olursam ve üniversiteyi benim yanımda veya benimle aynı şehirde bile okumak isterse, zorla göndereceğim, kovacağım onu yanımdan. bu kadar da manyağım. aileden ayrı, başka bir şehirde 4 yıl gerekirse 6 yıl yaşamak insana neler neler öğretiyor bilseniz.
İlk gittiğinde hüngür hüngür ağlayarak gitmek ve aradan biraz zaman geçince geri dönmeyi asla istememek. Şimdiden seneye okullar açılırsa yazın okuduğum şehirde iş ya da staj bulunacağımın hayalini kuruyorum.
Velinimetmis kiymetini bilemedik. Hatta simdilerde bulunmaz hint kumasiymis.ben ilk gittigimde cok sevincli olmustum.genelde yurda ilk gelen ilk gecesinde aglar.5 yilda o kadar cok aglayan gordum ki.garipserdim onlari da ne var sanki ailelerini temelli kaybetmis gibi davrananlar vardi.bir daha hic goremeyeceklermis gibi.keske o hayati sonsuza kadar surdurebilseydim.pandemi bitince uzak bir okula daha yazilip tekrar yeni bir rota belirlerim belki hatta umarim ayni anda hem is hem okul yaparim
kesinlikle yapılması gereken şeylerden biri. insanları tanıyorsun ve yalnız yaşamayı öğreniyorsun. hele bir de eve çıkarsanız, tebrikler artık yalnız yaşama simülasyonundan başarıyla ayrılabilirsiniz. sayesinde şu yaşımda tek başıma kalsam en baştan hayatımı kurabilirim. kendime bakarım diye düşünüyorum. o yüzden şart. çevremde üniversiteyi dışarıda okumamış insanlar da var, gerçekten çok farklı oluyor. zorluklarla başa çıkabilmeyi öğrenmek muhteşem bir şey bu arada. bir sürü sıkıntı yaşıyorsunuz ama sonuçta bitiyor. sıkıntı geçiyor ve aldığınız ders yanınıza kar kalıyor.
Kendi ayaklarınız üstünde durmak istiyorsanız allem edip kallem edip yapmanız gereken eylem. Eğer üniversiteye giderken evden ayrılamazsaniz bir daha evlenene kadar ayrılamiyorsunuz, ölene kadar ananızın dizi dibinde 3 çocuk yapar büyütürsünüz. Aklınız varsa gidin özgürlüğü hayatı yaşayın,illa ki sıkıntı çıkaracaklardır ama ailenin de bir yerden sonra diyeceği laf kalmıyor 18 19 yaşına gelmiş çocuğu kolundan tutup oturtacak değiller, direnin
corona yüzünden yaşanamayandır, en azından herkesin tecrübe etmesi gerektiğini düşündüğüm durumdur, Utangaç ve kendi işinizi tek başınıza halletmekte zorlanan biriyseniz, farklı bir yerde tek başınıza mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz ve bu sizi geliştiriyor, hayatın içinde daha çok var oluyorsunuz, bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde bile ne kadar da çok şey ile mücadele ettiğinize, nasıl durumlarla baş edebildiğinize şaşıp da kalıyorsunuz, 'vay be! ben düşündüğümden daha da güçlüymüşüm, sandığımdan daha fazlasını yapabilirmişim aslında' farkındalığına varıyorsunuz ve kendinize olan güveniniz tazeleniyor.
harika bir olaydır. gittiğim günün akşamı yurtta arkadaş yaptım ve ilk haftanın sonunda arkadaşın odasında sabaha kadar film izledik, o kadar da kolay alıştım şehrime. istanbul'dan daha çok seviyorum şimdi orayı, imkânım olsa gideceğim pandemi dinlemeyip. üniversite okuyacaksanız kesinlikle şehir dışında okuyun. istanbul'da istesem eve gece ikide gelebilirim ama "merak ederler" düşüncesi rahat etmeme engel olur, şehir dışında şu durumun olmaması bile insanı çok rahatlatıyor.
Ya bu ailene göre değişir ve kaldığın yer allahın unuttuğu bir kyk yurduysa belki de evinde yemeğin önünde olması kendi özel alanın olması sana daha konforlu gelebilir.

Ama tabi kişinin kişiliği de bunun etkeni. Mesela duygusalsan ve aileni özlüyorsan ailenle kalman seni daha mutlu edebilir. Ama illa çok özgür olucam her an her şeyime ben karar vermek istiyorum dersen ( bu da değişir her ailenin kendi çocuğuna uyguladığı baskı farklıdır belki sen sadece kendi kararını kendin vermek istiyorsundur ama ailen çok baskındır) o zaman da şehir dışında kalman seni daha fazla mutlu edebilir. Dediğim gibi her şey bizimle ilgili şeylere bağlı. Genelleme yapmak yanlış olur ama şöyle bir gerçek var ki ; Şehir dışında okumak sana kendi ayakların üzerinde durmayı, kendin karar vermeyi, sorumluluk almayı öğretir. Ve kendine özgüvenin gelir.