oldukça ses getiren olay. ben de açılmaması gerektiğini düşünenlerdenim. bu insanlara yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri olur bence. aöf psikolojiden mezun olan biri ne derece yetkin ve nitelikli olabilir ki. burada hasta bir insandan bahsediyoruz, oldu olacak tıpı komple aöf'e koysunlar. benim için ikisi de birbirinden farksız şeyler. açılmasına mani olamayacaksak, biz gençlerin bu bölümü aöf'de okumayı tercih etmemesiyle kapanmasına destek olabiliriz belki.
şu canım memleketimde akıllı, mantıklı kararlar alacak, işler yapacak bir insan bile mi olmaz. küçük çocuğa anlatsan güler.
açık öğretimden psikoloji mezunu psikolog mu? 😨 terapiye gitmişindir annenden arkadaşlarından hallice tavsiyeler ya da teselliler veriyordur 😂😂
olur öyle canım yia takma boşver zamanla geçer. 😂
ben normalden okuyanlara gidiyorumda ne oluyor adam kendi kendine hallere giriyor benim sıkıntımı iyice ilerletiyor bu mesleği parası için okuyan çok kişi var ya da ismi için ne okuyorsun doktorluk u peki güzel yapabiliyor musun ben karşı değilim hem günümüzde uzaktan eğitimle almak durumunda kalıyoruz bir farkı kalmıyor yani 4 yılın iki yılı uzaktan eğitim yarı tavsiye hallerimi olucak bazı insanların yetenekleri vardır bu işi sevdikleri için yapmak istiyorlardır çocukluk hayalidir sınavsa sınav aynı sınava giriyor kitapsa kitap aynı kitaplar yani değişen tek şey öğrenim şekilleri oda virüsten dolayı yaklaşık iki senedir uzaktan eğitimle ders alıyor zaten öğrenciler ben katılmıyorum çünkü bir çok psikolojik danışmanla karşılaştım içlerinde iyiside var kötüsüde onlar örgün eğitim aldı ama sokakta akıl veren insanlardan farkı yok hepsi için söylemiyorum bunu ama insanların illa öğretmen yüzü görerek yapmasına gerek yok bunu şuanki eğitim sisteminede bakılırsa.
ben onaylayabilirim gerçekten iyi dersler verilir, sınavlar ona göre test edilir iyi mülakatlardan geçerlerse. önemli olan öğrenme hevesi, içten gelmesi zaten. çok okuyup olduktan sonra hevesiniz olmaz hastalardan hemen bıkarsanız açıköğretimle psikolog olmaktan daha kötüdür.
eğer piskoloji bölümü açılsaydı ve kapanmasaydı şu an eğitim devam etseydi zaten tüm okullar online şekilde eğitimlerine devam ediyor fakat açıköğretimde tüm dersler online olursa hiçbir yüzyüze ders olmaz staj olmaz pratik yapılmazsa sıkıntı olabilirdi onlar ne zaten şu an tüm bölüm farketmeksizin tüm üniversiteler online eğitim alıyor :)
1)lütfen özellikle bu mesleği bir rant sağlama aracı olarak görmekten vazgeçin artık. ben bir psikoloji öğrencisiyim ve bunun olması tam anlamıyla bir felaket. psikoloji hem teorik hem pratik olan ve halk sağlıyla bizzat iç içe bir alandır ve yanlış kişilerin bu camiada olması bir çok insanın maddi manevi sömürülmesi demek. birisi şuan herkes online eğitim zaten demiş e o zaman açık öğretim tıp da olsun? kendinizi açık öğretimden mezun olmuş bir doktora emanet etmek ister misiniz? psikologlara sadece basit nedenlerle gelen insanlar yok, ,intihar riskiyle gelen danışanlar var bu sorumluluğu nasıl bu kadar basite indirgeyebilirsiniz? sırf kolay yoldan para kazanmak için... zaten yasamız yok ve bunun için senelerdir uğraşıyoruz. sahte psikologlar kol gezip insanları dolandırmaya umutlarını paralarını sömürmeye devam ediyor yasal boşluklar sebebiyle. burayla mücadele ederken bir de açık öğretim mezunlarıyla mı uğraşalım? yapmayın allah aşkına.
2) açık öğretimde verilen eğitimin yetersizliğini bizzat şuan kendim deneyimliyorum. farklı bir alanda bir şeyler öğrenmek için girdiğim açık öğretim fakültesinden şuan bir şey öğrendiğimi asla söyleyemem. bence bırakın psikolojiyi bu sistem böyle sürdükçe daha bir çok bölüm kaldırılmalı. örgün mezunlar iş bulmakta zorlanırken bir de açık öğretim mezunları da gelsin tam olsun. yetkinlik diye bir şey var örgünde bile zor kazanılıyor. i̇nsan sağlığı bu kadar ucuz değil kusura bakmayın. şuan maalesef tıpçısında mühendisine herkes online ama yapacak bir şeyimiz yok en azından ders görüyoruz videodan da olsa. kendi öğretmenlerimizle birebir yürütüyoruz. derste soru soruyoruz öğreniyoruz vs. ayrıca kısa bir dönem için geçerli. çok şükür ki bu karardan dönüldü, tartışılacak fazla bir şey yok sanırsam.
herkes laf etmişte mimarlık veya cerrahlık gibi değil psikoloji bölümü. konuşma, empati yapabilme çözüme kavuşturma gibi özellikler olan insanlar için uzak veya yakın fark etmez. iyi bir şekilde derslerini alıp uygularlarsa alanlarında çok başarılı olabilirler. zaten şuan her şey online o yüzden açık okuyanlarla bir farkları yok. uzun zaman sürer zaten bu durum.
aöf psikoloji için bizler de mücadele etmiştik. bugün denk geldiğim bir profilde lisansı psikoloji de olup aöf’de sosyoloji okuyan birisine denk geldim. aöf başlı başına bir sorunken kendi alanı için şikayet edip başka alandan aöf okunması biraz üzdü..