almanya modeli örnek alınarak geliştirildiği söylenen on bir maddelik sosyal medya düzenlemesini meclis tatile girmeden yasalaşması bekleniyormuş. öncelikle bununla ilgili nacizane söyleyeceğim şey; daha önemli hayat memat meselesi konuların hiçbirinde bu kadar hızlı hareket etmezler. bu ne acele ama değil mi?
sosyal medya düzenlemesinin de içeriği kısaca şöyledir;

-türkiye'de günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, türkiye'de temsilci bulundurmak zorunda olacak. bu yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95'e kadar daraltılacak.

-sosyal ağ sağlayıcıları, türkiye'deki kullanıcıların verilerini Türkiye'de barındırmak zorunda olacak. Yasa teklifinde, olumsuz içerikler nedeniyle kişilerin de sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilmelerinin yolu açılıyor.
sosyal medya düzenlemesi değil sosyal medya sınırlaması diyebiliriz. bir yasa çıkarmak bu kadar kolaysa, mesela bugün de bir kadın öldürüldü. bununla ilgili en acilinden, cinayetlerin önünü kesecek yasalar çıkarılmalı.
almanya modeli diyerek allayıp pullanmış, kısacası twitterı babanızın malı gibi kullanamaycaksınız demektir.
ben hayatımda bundan saçma bir yasa duymadım. günümüzde o kadar yaşanan olay varken bu konuyu mu gerçekten ele almışlar, çok şaşırdım cidden.
hayatımda duydugum en saçma yasa olabilir. şaşırılası bir saçmalığı var. bunu neden yasa yani mal istemişler ki o kadar önemli yasa olacak şey varken.
aylardır konuşulan bir yasa aslında. hatta ben mayıs'ta netleşecek diye okumuştum. ama yine de umarım yürürlüğe girmez. yoksa instagrama bir daha girememe ihtimalimiz var.
bu yasanın sebebi misal en çok kullanılan sosyal medya platformunu bizim ülkemizde olmasına rağmen platform sahibi diğer ülkelere vergi öderken bizim ülkemize vergi ödemiyor, bu yasayla aslında ülkenin alması gereken vergi alınabilecek, bize söylenen sosyal medya kısıtlaması ancak altında böyle de bir sebep var. belki asıl amaç platformlara sen veegini vermezsen en büyük müşterini kaybedersin demektir. çünkü sosyal medya kullanımında ülkemizin önemli bir sırada olduğu biliniyor.
gerçi platform sahipleri de haklı zaten ülke böyle bir duzenlemeye giderse de halkını iki fişfikleriz gerçekleri görmezler onlar bizim hakkımızı alırlar diyordur.
arkadaşlar bu ne oluyor ben hiçbir şey anlamadım. yok avrupa demişler almanya demişler cümleleri süslemişler başka bir şey yok yani bir anlam veremedim ben bu yasaya.